10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedir?

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedir?

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedir ne anlama geliyor hangi sebeple kutlanıyor? bu konuda detaylı bilgi arayışınız varsa yazımızı sonuna kadar okuyunuz. İnsan Hakları günü her yıl 10 Aralık tarihinde kutlanmaktadır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayınlandığı tarih ve İnsan Hakları  Günü tüm dünyada aynı günde kutlanmaktadır.

10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirisi kabul edilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasında yer yüzündeki tüm devletler ortak bir bildiriye imza atarak, bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması konusunda birleştiler.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, 1948 senesinin Haziran ayında İnsan Hakları Bildirisi’ni hazırladı ve 10 Aralık tarihinde ilan etti.

Paris şehrinde gerçekleşen oturumda bu bildiri kabul edildi.

İnsan Hakları Bildirisi ilan edildiğinde oturumda yer alan bazı ülkeler çekimser oy kullandı. Dönemin sosyalist ülkeleri vatandaşlar arasında sınıf farkı oluşturduğunu öne sürerek çekimser kaldı. Aynı zamanda Suudi Arabistan ve Güney Afrika Birliği dışında diğer ülkelerin oyları ile bildiri kabul edilmiştir.

Bildirinin ilan edildiği dönemde yer alan sosyalist bazı düşünürler; bildiri içerisinde yer alan “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar” maddesine karşı çıkmış ve her insanın ekonomik anlamda eşit olarak doğmadığını dile getirmiştir.

Düşünürler ayrıca, “kimse mülkiyetinden keyfi olarak yoksun bırakılamaz” maddesine de burjuva sınıfının mülklerine el koyma gerektiğini savundukları için bu madde ile de mücadele etmeleri gerektiğini açıkladılar.

Tüm Dünyada İnsan Hakları Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık tarihinin Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmasına karar verilmiş ve bu tarihten itibaren tüm dünyada 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü olarak kutlanmıştır.

Dünyada zaman zaman bazı ülkelerde insanların hak ve özgürlükleri ile ilgili sorunlar yaşandığında tüm dünya evrensel olarak konuya müdahil olup, yer yüzündeki her insana eşit hak ve özgürlüklerin sağlanması için mücadele veriyor.

Bir bireyin insan olarak yaşama haklarına sahip çıkan bildiri 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilmiştir. 10 Aralık günü Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmakta ve içerisinde yer aldığı hafta boyunca konu ile ilgili farkındalık çalışmaları devam etmektedir.

Temel anlamda her insanın eşit hak ve özgürlüklere sahip olma hakkını ülkemiz Türkiye’de savunmuş ve bu bildiride öncü olan ülkelerden birisi olarak yer almıştır. Her bireye eşit derecede hayat hakkı sağlanması yönünde çalışmalar yapılmıştır.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedir? sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık. Yorumlarınız varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.