3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedir ne anlama geliyor?

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedir ne anlama geliyor?

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedir? Tüm dünyada farkındalık uyandıran 3 Aralık Uluslararası Engelliler günü 1992 senesinden beri kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından uluslarası gün olarak ilan edilmiştir.

İnsanlara eşit hak ve özgürlüklerin sağlanması farkındalığını uyandıran Uluslararası Engelliler Günü, ülkemizde de büyük önem verilerek kutlanmış ve bazı eksikler kamuoyu vicdanı tarafından dile getirilmiştir. 3 Aralık gününde; engelli bir bireyin yaşam hakları ve özgürlüğünün tam olarak sağlanabilmesi için kamu kurumları, özel şirketler ve insanlar bu konu hakkında duyarlılık oluşturacak çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Bugüne özel birçok yayın içerik üreticisi; sosyal deneyler gerçekleştirerek konunun hassasiyetini ortaya çıkaran içerikleri paylaştılar. Birçok şehirde otobüs duraklarında, kaldırımlarda ya da sahilde tekerlekli sandalye ile de rahatça gezilebileceği bir ortamın inşa edilmesinin gerekliliği dile getirildi.

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü Belediye Hizmetleri

Konu hakkında birçok şehrimizin ve belediyemizin çalışmaları bulunuyor. Fakat konu ile ilgili en ufak aksaklığın olmaması gerektiği, bireylere eşit hakların sağlanması gerektiği dile getirildi.

Engelli bir bireyin sabah evinden çıktığında hiçbir engel ile karşılaşmayacağı, rahatça seyahat edebileceği bir şehir inşa etmek isteyen insanlar kendi sokaklarından başlayarak bir şehri değiştirebilirler.

Bu özel gün farkındalık oluşturmak adına oldukça büyük önem taşımaktadır.  3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’nde birçok ünlü bugüne ve konuya dair içerikler yayınlayarak husus hakkında kamuoyu vicdanını daha duyarlı davranmaya yönlendirdi. Ünlü tiyatro sanatçısı Genco Erkal, tarih hocamız İlber Ortaylı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başarılı dizi oyuncusu Sarp Levendoğlu, Berk Oktay, ünlü haber spikeri Seda Öğretir gibi isimler bir araya gelerek bir video yayınladılar. 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedir hakkında bilgi sahibi olmayanlara bu sayede kolayca ulaşılmıştır.

Yayınlanan video sosyal medyada büyük ilgi gördü. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın da yer aldığı videoda Memleketim şarkısını ünlü isimler işaret dili ile seslendirdiler.

Semtimizde, mahallemizde, sokağımızda hayatımızın içerisinde yeri olan engelli bireylerin özgürlük ve haklarını korumak onlar için eşit şartları oluşturmak tüm insanların görevidir. Bu konu hakkında farkındalık oluşturabilecek birçok içerik ve materyal 3 Aralık günü paylaşıldı.

Siz de çevrenizde gördüğünüz eksikleri kamu kurumları ile paylaşarak engelli bireylere destek olabilirsiniz. 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü tüm dünyada kutlanmakta ve global anlamda çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedir? yazımıza sizlerde aşağıdaki yorum bölümünden katkı verebilirsiniz.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.