4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedir, ne zamandan beri kutlanıyor?

4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedir, ne zamandan beri kutlanıyor?

4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedir? 4 Aralık Dünya Madenciler günü nedir ne anlama geliyor? Ülke ekonomimizde önemli bir yeri olan madencilik ve madenciler ile ilgili detaylar ve Dünya Madenciler Günü ile ilgili detayları bir araya getirdik.

Maden ocakları zor çalışma şartları ile sık sık gündeme geliyor. Ülkemizde 4 yıl öncesinde yaşanan Soma Maden Faciası hafızalardan silinmedi ve 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde ülkemiz kayıplarını sevgi, özlem ve rahmet ile andı.

Yerin kilometrelerce altında çalışan ve gün ışığından uzakta çalışan madencilerin çalışma şartlarının zorluğu dikkat çekiyor. Ölüm tehlikesi de içeren bu mesleği icra eden madenciler adeta yerin altından ekmeklerini çıkarıyorlar.

Ülkemizde çok büyük miktarda kömür madenleri bulunuyor ve kömür üretimi gerçekleştiren madenlerin sayısı oldukça fazla olduğu biliniyor. Türkiye’de madenlerde çalışan işçilere erken emeklilik hakkı sağlanıyor.

Madenciler Gününün Geçmişi

4 Aralık tarihi çok geçmiş zamanlardan beri Madenciler Günü olarak kutlanmaktadır. Konu ile ilgili en eski kaynaklara bakılacak olursa; madenciliğin üstadı olarak anılan Santa Barbara’nın bir mağaraya sığınması ile başlayan hikayesi ile anılmaktadır.

Santa Barbara, Roma İmparatorluğu döneminde çeşitli zulümlerden kaçarak bir mağaraya sığınır. Mağara aynı zamanda bir maden ocağına ev sahipliği yapmaktadır.

Santa Barbara madencileri ve madencilerin haklarını savunur. Mağaraya girdiği gün 4 Aralık’tır bu nedenle 4 Aralık Dünya Madenciler günü olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde madenler ve madenciler hakkında büyük hassasiyet uyandıran Soma Maden Faciası 13 Mayıs 2014 günü gerçekleşmiştir. Bu acı gün halen insanlarımız tarafından büyük hüzün ile anılmaktadır.

4 Mayıs Dünya Madenciler Günü’nde de ülkemizde Soma Maden Faciası gündeme geldi ve o gün yaşananların bir daha yaşanmaması temenni edildi.

Manisa’nın bir ilçesi olan Soma’da yaşanan kazada toplam 787 işçi göçük altında kaldı. O gün hayatını kaybeden 301 madenci tüm Türkiye’yi büyük bir yasa boğdu. Yaşanan elem verici kazanın izleri halen silinmiş değil ve acısı Türk toplum vicdanında devam ediyor.

Türkiye’de yaşanan bu elem olayın ardından 3 gün sürecek ulusal yas ilan edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi yaşanan bu kazanın tekrar etmemesi için çeşitli kararlar aldı. Ülkemizin böyle bir acıyı tekrar yaşamaması için çalışmalar yapıldı.

Kaza işçilerin vardiya değişimi esnasında yaşandığı için normalden çok daha fazla çalışan etkilendi. Elektrik panosundan kaynaklandığı düşünülen bir yangının çıkması kömür madeni içerisinde göçüğe neden oldu.

Yaşanan bu elim olay sonrasında ülkemizde madenlere ve madencilerin çalışma şartlarına yönelik çok sayıda çalışma gerçekleştirildi. Kamuoyu vicdanı bu konuda büyük ses getirdi ve çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü ülkemizde acı bir olay ile birlikte anılıyor ve konu ile ilgili oluşan farkındalık artarak devam ediyor.

Çalışma şartlarının ve güvenlik önlemlerinin daha iyi olması, çalışanların erken emekli olması, çalışma saatlerinin düzenlenmesi gibi birçok konuda değişiklikler yapıldığı biliniyor.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.