5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedir hangi tarihten beri kutlanıyor?

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedir hangi tarihten beri kutlanıyor?

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedir, ne zaman ilan edildi ve ne zamandan beri kutlanıyor?

İşte günün anlam ve önemi 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile ilgili merak ettikleriniz.

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıdı. Henüz birçok Avrupa ülkesinde dahi bu hak kadınlara tanınmıyordu.

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının sağlandığı gün olarak tarihe geçen 5 Aralık, her yıl Dünya Kadın Hakları günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı gün, insanların kadın haklarına yönelik farkındalık sahibi olmalarını sağlamaktadır.

1930 yılından itibaren peş peşe çıkarılan yasalar ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Öncelikle belediye seçimlerine katılma, ardından köylerde muhtar seçilebilme ve daha sonra milletvekili seçme ve seçilme hakları sağlanmıştır.

Türkiye’de Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı tanındığında henüz, İsviçre’de dahi kadınlara bu hak tanınmamıştı. Türk milleti büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ile dünyada ses getirecek bir adım atmayı başarmıştı.

5 Aralık 1934 tarihinden sonra da kadın haklarını koruyan hukuki düzenlemeler yapılmaya devam etti. Medeni kanunun kabulü, kadının evlenme, boşanma ve miras hukukundaki haklarının kapsamlı şekilde korunmasını beraberinde getirdi.

5 Aralık günü seçme ve seçilme hakkı tanıyan yasanın ilan edilmesi ile birlikte Türkiye’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. 7 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınlar Birliği İstanbul’da büyük bir kutlama etkinliği düzenledi.

Taksim meydanında da yürüyüşler yapıldı. Kadınlar ilk kez 8 Şubat 1935’te oy kullandılar ve aday oldular. İlk seçimde Türkiye Büyük Millet Meclisine tam 17 kadın milletvekili seçildi. Ara seçimlerde ise bu sayı 18 oldu.

O dönem Türkiye Büyük Millet Meclisinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan kadın milletvekilleri ilk kez meclis sahnesinde yer almış oldular. Bu seçilme oranı en yüksek oranlardan birisi oldu.

Türkiye Cumhuriyeti, kadınlara seçme ve seçilme hakkını Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan gibi ülkelerden tam 11 yıl önce, Romanya’dan 12 yıl, Belçika’dan 14 yıl, Yunanistan’dan 15 yıl ve İsviçre’den 36 yıl önce tanıdı.

Adeta bu hususta dünyada öncü olan Türkiye Cumhuriyeti, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte kadınına verdiği önemi ve hukukta eşitliği birçok medeni görülen ülkeden önce sağladı.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.