8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 mart dünya emekçi kadınlar günü her yıl olduğu ülkemizde de unutulmadan kutlanmaktadır. Kimi zaman kavramları birbirine karıştırıyoruz ki bu son derece normal insan olmanın doğasında bu tür şeyler var. Bunun en iyi örneği olarak tüm dünyada kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü gösterebiliriz.

8 Mart için sadece Dünya Kadınlar Günü dediğimizde işin özünde ciddi bir algı yanılsamasına düşüyoruz zira 8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinde 40 bin dokuma işçisi kadının çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yaptıkları eylem sırasında 120 kadının ölmesi üzerine bu kadınlara atfedilen bir gün.

Yani kendi emeğiyle ayakta kalmaya çalışan kadınların ödediği bedele bir saygı duruşu özünde. O yüzden bugünü bu bağlamda değerlendirerek kutlamak 14 Şubat, Anneler Günü gibi diğer günlerden ayrı bir yere koymak gerekiyor.

Dünyada Kadın Olmak!

Kabul etmek gerekir ki dünyanın her yerinde kadın olmak başlı başına ekonomik şartları ne olursa olsun zor ama bir de ağzında gümüş kaşıkla doğmayan ve çalışmak zorunda olan kadınlar var. Sığınacakları, şımaracakları, hasta olduklarında ona çorba yapacak birileri olamayan kadınlar.

Öte yanda tacize, tecavüze, şiddetin her türüne maruz kalan kadınlar var. Eşi tarafından aldatılan, öldürülen, çocuk gelin olan kadınlar. İşte 8 Mart için ister emekçi ifadesi kullanın, ister kullanmayın bu kadınlara bir saygı duruşu var bugünde. Bugün çok özel bir gün. Biz bu günde ağır bedeller ödemek durumunda kalan kadınlara bir saygı duruşunda bulunuyoruz. Ki onlar bunu fazlasıyla hak ediyor.

Sıradanlaştırmamak, anlamını yitirmemek adına da Ah Biz Kadınız gibi kutlamak, görkemli partiler vermek bu uğurda bedel ödeyenleri göz önüne alınca çok da adil olmuyor. Evet, hep birlikte türkülerimizi şarkılarımızı söyleyelim ama içini boşaltmadan olmaz mı? Yapamaz mıyız? Çok mu zor?

8 mart dünya emekçi kadınlar günü hakkında sizlerde yazımızda paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.