Açık Kaynak Kodları ile Web Site Yapımı

Açık Kaynak Kodları ile Web Site Yapımı

Bir web sitesi yapmak eskiye oranla oldukça kolay ve kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Açık kaynak kodları ile web site yapımı yazımızda sizlere dünyada ve ülkemizde kullanılan bazı uygulama ve platformalardan bahsedeceğiz. Sizlerde çok daha uygun fiyatlarla hemde kısa sürede web site sahibi olabilirsiniz. Öncelikle dünya genelinde en fazla kullanıcıya sahip olan bir açık kaynak kod yazılımı olan WordPress ile başlayalım.

WordPress ile Web Site Yapmak

Ülkemizde bir çok kişinin tercih ettiği web site kaynak kodları wordpress olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkçe olması, yönetim panelinin kolay kullanılabilir olması, web sitesinde oldukça farklı tasarımlara müsade etmesi, eklenti desteği gibi bir çok özellik wordpress açık kaynak kod yazılımını ön plana çıkarmaktadır. Bu bir çok avantajı yanında WordPress seo açısından da diğer bir çok uygulamaya göre farklı olup seo uzmanlarının da tercih ettiği bir platformdur.

WordPress ile web sitesi yapmak için öncelikle bir domaine ve hostinge ihtiyacınız olacaktır. Ortalama bir domain 2019 yılı fiyatları ile 50-60 TL arasındadır. Yıllık posting paketi de projenizin büyüklüğüne göre 60 Tl den başlayıp 300 TL ye kadar çıkabilmektedir. Domain ve hosting alımını tamamladıysanız yapmanız gereken wordpress açık kaynak kod yazılımını bilgisayarına indirmeniz olacaktır. Ftp’den yada hosting Cpanel üzerinden wordpress kurulumuna başlayabilirsiniz. Tüm wordpress dosyalarını hostinginize yükledikten sonra sıra siteniz için kullanacağınız wordpress web site şablonunu seçmeye gelecektir.

açık kaynak kodları

WordPress Şablon Kullanımı

Web sitenin kullanıcılar tarafından en dikkat edilen tarafı görünen yüzüdür. Buda giriş sayfanızın ne kadar göz alıcı olacağı ile ilgilidir. Bunun için Açık kaynak kodları ile web site yapımı işleminde wordpress ummadığınız kadar farklı şablonlar sizlere sunacaktır. Binlerce farklı şablonu, planladığını web sitenin sektörüne uygun mutlaka bulabilirsiniz. Dünyada wordpress açık kaynak kod yazılımına uygun binlerce ücretli şablon bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca Türk yazılımcılar tarafından yapılmış olan tema, şablonlar da bulunmaktadır.

Açık Kaynak Kodlarında Web Site Tasarımı

Bazı tecrübesiz kişiler açık kaynak kodları alındığında hazır web sitesi oluştuğu gibi yanlış bir düşüncededir. Hiç bir kod yapısı sizlere tamamen hitap edecek bir çözüm sunmaz. Kendiniz yada web tasarımcısı desteği ile kulandığınız açık kaynak kodlarını muhteşem bir web sitesine dönüştürebilirsiniz. Web sitenizin renklerin istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Web sitenin üst bölümü, alt bölümü, iletişim sayfası, kurumsal sayfası dahil her alanı dilediğiniz gibi yapabilir ve süreç içinde değiştirebilirsiniz.

Genelde açık kaynak kodlarına sahip yazılımlar mobil uyumlu olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı cep telefonu ekranları, tablet ekranları, tv ekranları ve pc ler için genelde tam uyumludur. Sıfırdan tamamen size ait kodlarla özel bir yazılım yaptırmak hem maliyetli hemde uzun süreceği için genelde açık kaynak kodları tercih edilen bir alternatiftir.

E Ticaret Açık Kaynak Kodları Web Tasarımı

WordPress her ne kadar blog ve kurumsal çözümler için denenen bir yazılım tercihi olsa da son yıllarda E ticaret siteleri içinde wocommerce eklentisi sayesinde son derece işlevsel olarak kullanılabilmektedir. Ancak 2019 yılında da ülkemizde ve dünya genelide daha ön planda olan bir diğer açık kaynak kod yazılımı opencart yazılımıdır. WordPress ile tamamen farklı olan bu yazılım bir çok wordpress kullanıcısına farklı ve yönetimi zor, karmaşık gelebilir. Bunu opencart kullanıcı içinde söylemek mümkündür. Daha önce opancart ile başlangıç yapmış olan kişiler de wordpress yazılımında zorlanabilir. Oprnacart’ın genel farkı wordpress açık kaynak kod yazılımına göre daha hızlı olması diyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Avatar Yeşil Naturel dedi ki:

    Ben hem WordPress hem de Opencart kullandım. Opencart biraz daha zor ve katı. Ama wordpress daha anlaşılması kolay ve esnek bir yapıya sahip, dahası yaygın kullanım alanı olduğundan eklentisi de çok. Web site yapımı konusunda wordpress bence! 🙂

  2. Avatar Linux dedi ki:

    WordPress bu konuda oldukça aşmış durumda. Woocommerce ile gerçekten tüm işleri halledebiliyoruz.

  3. Avatar Sez Otomotiv dedi ki:

    Benim sitem wordpress üzerine kurulu ve oldukça memnunum. Sıfır kod bilgisi ile yaptım.