Akdeniz diyeti nedir nasıl yapılır sağlıklı mıdır?

Akdeniz diyeti nedir nasıl yapılır sağlıklı mıdır?

Akdeniz diyeti nedir nasıl yapılır sağlıklı mıdır? sağlıklı şekilde kilo vermek isteyen birçok kişiye tavsiye edilen Akdeniz diyeti doğal olarak zayıflama sağlayan özel bir diyettir. Akdeniz diyeti yapılırken öne çıkan gıdalar ve Akdeniz diyeti nasıl yapılır merak edenlere özel içeriğimiz.

Yaklaşık yarım asırdır Akdeniz diyeti uygulanmaktadır ve belirgin şekilde faydalarından söz edilmektedir. Akdeniz diyeti kişinin sağlıklı beslenmesine odaklıdır ve doğal olarak kilo dengelemesine yardımcı olur.

Akdeniz diyetinin insan sağlığına birçok faydasından söz edilmektedir. Özellikle, kalp rahatsızlığı yaşayanların, şeker hastalarına iyi gelen bu diyet ayrıca kişiyi alzaymır, osteoporoz ve inme hastalıklarına karşı da koruduğu ve riskleri azalttığı bilinmektedir.

Akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Akdeniz diyeti içerisinde altı adet temel besin öğesi bulunmaktadır. İnsan vücudunun tüm ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılamayı hedefleyen Akdeniz diyeti; karbondihratlar, proteinler, yağ, su, vitaminler ve mineraller içermektedir.

İnsanların beslenirken eksiksiz beslenmesi oldukça önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yolu kişinin vücudunun tüm ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılamasından geçmektedir. Herhangi bir yönden eksik şekilde beslenmek kişide rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Akdeniz diyeti; çok yüksek oranda vitamin ve mineral içermektedir. Esansiyel yağ asitleri ve yüksek lifli karbondhirdat kaynakları da diyette yer almaktadır.

Diyet içerisinde bitkisel beslenme ile kazanabilecek olan fitotantlar da vardır. Fitotantlar kişinin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır.

Akdeniz Diyeti neler içeriyor?

Akdeniz Diyeti içerisinde ayda bir kaç kez kırmızı et tüketimi ve haftada en az iki defa olmak üzere balık ve kümes hayvanları tüketimi yer almaktadır. Tüketilen gıdalara lezzet katmak için tuz yerine baharat kullanılmaktadır.

Bitkisel olan meyve, sebze, baklagiller ve tahıl temelli besinler Akdeniz Diyeti’nin vazgeçilmezleri arasındadır. Organik tereyağı ve zeytinyağı da Akdeniz Diyeti içerisinde yer almaktadır.

Akdeniz diyeti içeriğinde düzenli olarak egzersiz yapmak da vardır. Bu diyeti uygulayan kişiler sık ve düzenli şekilde egzersiz yapmalıdırlar. İsteğe bağlı olarak diyeti yapan kişiler az miktarda kırmızı şarap tüketebilirler.

Akdeniz diyetinin sağlığa faydaları nelerdir?

Akdenize kıyısı olan ülkelerde insanların genel yaşamını ele alan Akdeniz diyeti oldukça yaygın şekilde insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre de bu diyet sağlığa oldukça faydalıdır.

Özellikle Akdeniz Diyeti ile tüketimi sağlanan besinlerin doymamış yağ asitleri açısından zengin olması, lif içeriğinin yüksek olması ve çok miktarda antioksidan içermesi kişinin yaşam kalitesini oldukça artırmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren Akdeniz Diyeti, kalp krizi riskini azaltır ve sağlıklı şekilde kilo verimini sağlar. Kişide oluşabilecek damar tıkanıklığı ya da sertliği gibi rahatsızlıklardan korur, deprasyona girme riskini azaltır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.