Anadolu Yakasının Sakin Semti Kuzguncuk

Anadolu Yakasının Sakin Semti Kuzguncuk

Anadolu yakasının sakin semti kuzguncuk hakkında biraz bilgi edinmeye ne dersiniz?  İstanbul’u görmek, gezmek, gerçek anlamda tanımak isteyenler için, klişeleşmiş rotaların dışına çıkmak gerekiyor. Tarihi dokusu, sakin semt yaşamı, kültür ve sanat hayatı ve elbette coğrafi güzellikleri ile akla ilk gelen semtlerden biri hiç kuşkusuz Kuzguncuk!

Kuzguncuk ve Tarihi

Üsküdar ilçesinin küçük, masalsı ve huzur dolu mahallesi Kuzguncuk gezilmeden İstanbul’dan ayrılmak büyük eksiklik olur. Üsküdar ilçesinin tarihi bir mahallesi olan Beylerbeyi ile Üsküdar ilçe merkezinin arasında kalmaktadır. Mahalle sınırlarına girmenizle birlikte sizi günümüz İstanbul’unun keşmekeşinden uzaklaştıran, farklı bir zaman diliminde yolculuk yapmanıza olanak tanıyan büyülü bir semttir Kuzguncuk mahallesi .

Tarihi, 565 – 578 yılları arasında saltanat süren Bizans İmparatoru Justinus II döneminde ilk yerleşimlerin görüldüğü yerdir. Semt 17nci yüzyıl Osmanlı kaynaklarında Musevi Köyü olarak geçiyor. Yakın tarihe kadar kozmopolit yapısı ile tanınan semtte Beth Yaakov Sinagogu, Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Kilisesi, Kuzguncuk Camii ve Ayios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi neredeyse yanyana yıllardır bir arada cemaatlerini ağırlıyor.

Medya’da Kuzguncuk

Birçoğunuzun, başrollerini Savaş Dinçel, Sermin Hürmeriç, Peker Açıkalın ve Kadir Çöpdemir’in paylaştığı Ekmek Teknesi dizisinden hatırlayacağı Kuzguncuk, bundan yıllar önce de yaşı müsait olanların hatırlayacağı Perihan Abla dizisine ev sahipliği yapmıştır. Hatta dizinin ana karakteri Perihan abla’nın adı daha sonraları Kuzguncuk’ta bir sokağa da veriliyor. Söz konusu dizilerde dahi mahalle ve aile yaşantısının konu alınması, Kuzguncuk hakkında önemli bir ipucu oluyor.

Günümüzde birçok kafe, restaurant, sanat galerisi, el sanatları dükkanlarını da barındıran mahallenin kahvehaneleri bile İstanbul’un diğer semtlerindekilerden oldukça farklıdır. Zamana ve kentleşmeye karşı başkaldırının simgesi haline gelmiş Kuzguncuk Bostanı da (Diğer adı ile İlya’nın Bostanı) mutlaka görülmesi gereken yerlerdendendir. Kuzguncuk’a nasıl gidilir ; Üsküdar ilçe merkezinden 1,8 km’lik mesafeyi ortalama 25 dakikalık keyifli bir yürüyüş ile ulaşılabileceği gibi, Üsküdar’dan Beylerbeyi, Çengelköy ve Beykoz istikametine doğru giden otobüs ve dolmuşlarla da ulaşılabiliyor.

Hem İstanbul’da yaşayanlar, hem de turistik amaçlı İstanbul’da bulunanlar bu şirin semti mutlaka seyahat rotalarına eklemeliler. Anadolu Yakasının Sakin Semti Kuzguncuk

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Gokhan dedi ki:

    Ne guzel de anlatmissiniz Kuzguncuk’u. Sanirim hakkini vererek Istanbul’u gezmiyoruz yasamiyioruz. Sahip oldugumuz guzellikleri fark etmiyoruz. Ilk firsatta Kuzguncuk’a gidecegiz.