Anne Ve Babaların Eğitimdeki Rolü

Anne Ve Babaların Eğitimdeki Rolü

Anne Ve Babaların Eğitimdeki Rolü

Eğitimde gösterilen başarı, akıldan farklı olarak birtakım faktörlerin uyulmasına bağlı olur. Bu faktörlerin başında öğrenciye gösterilen ebeveyn ilgisi gelir. Anne baba, çocuklarının eğitim sürecinde ne kadar aktifse o kadar verimli bir süreç oluşur. Veli ve okul işbirliğindeki amaç velilerin desteğiyle öğrencilerin okul başarısını artırmaktır. Öğrencinin, istenilen davranışların yerine getirmesi için aile desteği şarttır. Okulda öğrenilen bilgi, davranış ve becerileri aile desteklemez ve pekiştirmez ise, öğrenci kısa sürede unutabilir. Bu nedenden ötürü öğretmenler öğrencilerin okuldaki aktifliğini artırmak adına velilerin desteğine ihtiyaç duyarlar.

Aile İlgisi ; Aile, öğrenci eğitiminde ve yetiştirilmesinde temel rol oynar. Çocuğun ilgisini ve öğrenmesini etkiler. Karakter oluşumunda ve kişilik gelişiminde büyük ölçüde etkilidir. Çocukların, okul sürecinde öğretmenin ilgisine nasıl ihtiyacı varsa, aynı zamanda eve geldiği zaman içinde de ailesinin ilgisine ihtiyacı vardır. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda öğrencinin eğitim ve öğretim sürecinde rol alan velinin öğrenci başarısına büyük ölçüde katkı sağladığı anlaşılmıştır.

İletişim ; Anne babanın eğitim sürecindeki en büyük rollerinden biri de öğrenciyle kurulan iletişimdir. İletişim, öncelik olarak okul ve öğrenci arasında olmalıdır. Öğrencinin velisini tanıması, güçlü kurulan bir iletişimi beraberinde getirir. İlgi ve iletişim kurulamadığı zamanlarda öğrenci kendini yalnız hissedip kendine özgü bir dünyada yaşar. Aileler tarafından, öğrenciye önem verildiği belirtilmeli ve bu önemin öğrencinin şımarıklığına neden olması engellenmelidir. Ne çok fazla, ne de çok eksik ilgi verilmelidir.

Öğrenci-Veli Etkileşimi

Bilgisayarın yararlı kullanılmasına yardımcı olarak, televizyon ve telefon kullanımının sınırlandırılmasını sağlayarak, okulda işlenilen ders konularını eve gelince sorarak, evdeki çalışma ve dinlenme sürelerinin belirlenmesinde yardımcı olarak, verilen ev ödevlerini kontrol ederek ilgilenilebilir.

Ailenin Okul İle Etkileşimi

Ailenin evde gösterdiği ilgi yanında okulda ve sınıftaki ilgisi de çok önemlidir. Okulu ziyaret ederek öğretmenlerle iletişim içinde olmak, öğrencinin kendine olan güvenini ve sorumluluk duygusunu geliştirmeye yardımcı olur, okula ve öğretmenine güveni yükselir. Kötü davranışlardan uzaklaşarak iyi davranışlar geliştirir.

Ailenin önemi iyi bir eğitimin temelidir. Başarılı ve akıllı bir çocuk yetiştirmek için ebeveynlerin de bu konuda bilinçli ve eğitimli olması gerekir. Bizlerin yetiştirdiği çocuklar, yarının anne babası olacağı için hangi yaşta olursak olalım eğitimin önemi unutulmamalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.