Antivirüs programı nedir ne işe yarar? Antivirüs gerekli mi?

Antivirüs programı nedir ne işe yarar? Antivirüs gerekli mi?

Antivirüs programı nedir ne işe yarar? birçoğumuz farkını bilsek de yinede büyük bir çoğunluk yeterki kadar bilgi sahibi değildir.

Bilgisayar ile tanışan herkesin duyduğu Antivirüs programları nedir? Antivirüs programı gerekli mi, kullanmazsak ne olur, işte Antivirüs hakkında tüm merak ettikleriniz.

Tarihte bilgisayarların ağ aracılığı ile birbirleriyle iletişime geçmeye başlamasından bu yana kötü niyetli yazılımlar her zaman gündeme gelmiştir.

Kimi zaman tüm dünya genelinde sorunlar oluşturabilen bu art niyetli yazılımlara karşı bilgisayarınızı savunan programa Antivirüs denir.

Antivirüs programları bilgisayarınızda var olan ya da bulaşabilecek olan virüslere karşı kullanım deneyiminizi ve cihazınızı korumak ile görevlidir.

Birçok çeşit versiyonu olan bilgisayar virüslerine karşı iyi bir Antivirüs programı çoğu zaman gereklidir.

Bilgisayarınızdaki verileri ve olağan çalışma şeklini korumak ile görevli yazılımlara Antivirüs programları denir. Bu türden yazılımlar art niyetli bir yazılım ile karşılaştığında öncelikle kullanıcıya bir mesaj gönderir.

Kullanıcı mesaja göre programa komut verebilir ya da program kendi karar alarak; virüs içerdiğini düşündüğü yazılımı öncelikle karantinaya alır. Ardından silerek bilgisayarınıza zarar gelmesini önler.

Antivirüs programları şirket politikalarına göre ücretli ya da ücretsiz olabilirler. Ücretli olan programlarda daha çok fonksiyon ve daha kapsamlı bir koruma vardır. Ücretsiz versiyonlarda ise temel koruma gerçekleştirilmektedir.

Siber Güvenlik alanında hizmet veren şirketler tarafından çıkarılan Antivirüs programları en güncel virüslere karşı bilgisayarınızı savunmak için güncellenme ihtiyacı duyabilir. Hali hazırda bir Antivirüs programı kullanıyorsanız, güncellemelerini yapmayı unutmayınız.

Antivirüs programları bilgisayarınızı internete bağlı iken ya da bağlı değilken oluşabilecek tehlikelerden korur. İnternete bağlı iken cihazınız birçok tehlike ile karşı karşıyadır.

Siz bir video seyrederken ya da bir program indirirken aslında bilgisayarınız ele geçiriliyor olabilir. Bu gibi durumlardan sizi korumak için Antivirüs programları sürekli çalışmaktadır.

Ücretsiz şekilde sunulan çok sayıda Antivirüs programı vardır. Bunlar arasında en popüler olanları; Avast Antivirüs, AVG Antivirüs, Panda Antivirüs, Malwarebytes Anti-Exploit, Lavasoft Ad-Aware Antivirüs programlarıdır.

Antivirüs programı kullanmak gerekli midir?

Antivirüs programı nedir ne işe yarar? sorusuna cep verdikten sonra peki bunu kullanmak gerekli midir? Günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısı Antivirüs programı kullanmayı tercih etmektedir. Özellikle Windows işletim sistemi cihazlara yönelik çok sayıda art niyetli yazılım bulunmaktadır.

Şayet siz de Windows işletim sistemi kullanıyorsanız Windows’a ait kendi anti virüs yazılımını aktif ettiğinizi unutmayınız.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Antivirüs kullanmıyorum çünkü bilgisayarımı çok yavaşlatıyor en iyisi virüs niteliği taşıyan içeriklere tıklamamak bence.