Ara Öğünsüz Diyetler Sağlıklı Mıdır

Ara Öğünsüz Diyetler Sağlıklı Mıdır

Ara Öğünsüz Diyetler Sağlıklı Mıdır

 

İnsan doğar ve her gün gelişmek için besine ihtiyaç duyar. Dolasıyla beslenme insanın yaşaması için gereklidir. Her toplumun birinci koşulu besin sağlamaktır. Günümüzde bu durum hayli bir çıkmaza girmiştir. Çünkü modern toplumun insanı hızlı yemek yeme alışkanlığından dolayı çok kolay kilo alabildikleri görülür. Önlemeyen kilo problemi giderek yaygınlaşır. Birey aldığı kilolarla başa çıkamayınca türlü yollara başvurur. Bu yolun bir örneği de ara öğün olmadan yapılan diyetlerdir.

 

Günümüz insanı ara öğün olmadan diyet yaptıklarında daha hızlı kilo verdikleri zannederek kısa mutlu anlar yaşarlar. Lakin sağlıklarının kötü etkilendiklerinin farkında olmazlar. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin vazgeçilmez unsuru sık yiyerek az yemektir. Günde üç öğün ana ve üç öğün ara olmak üzere altı öğün şeklinde beslenmelidir. Sağlıklı bir birey olmanın altın kuralı budur. Uzun ömürlü bir hayat sürmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek gereklidir. Ana öğünlerini ve ara öğünlerini düzenli tüketen bireyin herhangi bir sağlık problemi yaşamadığı gözlenmiştir. Birey hem fiziki hem de ruhsal açıdan dinamik özverili ve hayata karşı umutlu yaşam doludur.

 

Ara Öğünün Amacı ve İnsan Sağlığına Etkisi

 

Ara öğünün amacı insanın kan şeker oranını dengede tutup çabuk acıkmayı ve daha sonraki öğünde ihtiyaç fazlası yemek yemeyi engellemektir. Bir diğer ifade ile ara öğün uygulayan bireyde beslenmek alışkanlık haline gelerek metabolizma hızı da artar. Dolasıyla kilo kaybı rahatlıkla gerçekleşir. Sağlık açısından doğru olan ara öğünlü diyet yapmaktır.

 

Ara Öğünsüz Diyet Nedir?

 

Bireyin dengeli ve sağlıklı beslenme koşulunu hiçe saydığı bir durumdur. Birey sadece günde üç öğün beslenerek sık sık beslenme alışkanlığını sağlayamaz. Her öğünde çok acıktığı için daha fazla yemek yer ve kilo vermek isterken daha fazla alır. Sık sık yeme alışkanlığı kazanmadığı için metabolizma hızı da düşer. Buna bağlı olarak da daha yavaş kilo verir.

 

Ara Öğünsüz Diyet Sağlıklı Mıdır?

 

Birey fazla kiloları için diyete başvurur. Uzmanlarımız diyet yaparken ara öğünlü olmasını öğütler. Diyet programını ara öğünlü yapmayı gereksiz bulan birey sağlığını tehlikeye sokar. Bu şekilde diyet yapan kişilerin ilerleyen yaşamlarında ölüm kalım mücadelesi verdiği tespit edilmiştir. Ara öğünsüz bir diyet yapan kişide vücut kıtlık sinyali alır, ihtiyacı olan enerjiyi kaslardan karşılar. Bunun sonucunda kas ve kemik erimesi ortaya çıkar. Vücut zamanla bütün fonksiyonları kaybeder. Ara öğünsüz diyet sağlıklı değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Atilla Öztürk dedi ki:

    Bursada Yıldırım ilk ve tek özel diyetisyeni Sinem Özsoy Ilgaz hanıma gitmiştim o da ara öğünler vermişti. Aç kalmadan kilo verdim. Zayıflamak için mutlaka diyetisyene gitmek gerekiyor. Kendim denedim olmadı zayıflayamadım.

  2. Avatar Mert Dağlı dedi ki:

    Sanırım ara öğün yapılmadan yapılacak bir diyet, kan şekerimizin çabuk düşmesine sebep olacaktır. O yüzden normal zamanlarda bile ara öğün yapılmalı diye düşünüyorum ki diyet zamanları kalori hesabı olarak yediklerimizi azaltıyoruz, o zamanlar ara öğün daha önemli bir hal alıyor.