Araç Muayenesi Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Araç Muayenesi Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Araç muayenesi nedir? nasıl yaptırılır? bir çok kişi bu konuda tecrübeli olsa da büyük bir çoğunluk ne yapacağını genelde bu konuda bilemez. Paylaşım blog sitemizde sizlere konu hakkında detaylı bilgi vermeyi düşündük. Mutlaka baştan sona yazımızı okuyunuz.

Farklı sınıf ve niteliklerdeki araçlar için zorunlu olan araç muayenesi nedir ? 18 Ekim 1983 tarhinde yürürlüğe giren 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 34. maddesi gereğince zorunlu olduğu belirtilen, trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliliğine uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesidir. Araç muayenesinin zorunlu olmasının amacı, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz taşıtların olabilecek kusurlarının tesbit edilip giderilerek, meydana gelmesi muhtemel kazaların önüne geçmektir. Ayrıca, yine bu araçlardaki bazı kusurlar sebebiyle oluşacak sıvı kaçacaklarının ve egsoz gazının kötü etkilerinin çevre kirliliğine yol açmasının önlenmesidir.

Araç Muayenesi Nasıl Yaptırılır ?

Ülkemizde bu konudaki tek yetkili kuruluş olan TUVTURK’ün https://reservation.tuvturk.com.tr internet sitesinden ya da telefonla randevu almanız gerekmektedir. Araç muayenesine giderken , egzos emisyon ölçümü yapan yetkili kuruluşlarda veya yine TUVTURK araç muayene istasyonlarında bu ölçümü yaptırarak, egsoz emisyon uygunluk raporunu almayı unutmayın. Rezervasyon yaparken sizden, araç plakası, ruhsat sahibinin adı ve soyadı, belge seri ve numarası istenecek ve aracınızın ruhsat kaydındaki araç sınıfını belirtmeniz istenecektir. Almış olduğunuz rezervasyon ile araç muayene istasyonuna giderek kayıt yaptırmanız ve sıra numarası almanız esnasında sizden taşıtınızın sınıfına göre araç muayenesi ücreti talep edilecektir. Ücretler hakkında bilgiyi yine TUVTURK internet sitesinden ve telefonlarından öğrenebilirsiniz. Randevu alırken, eğer ki aracınızın ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisi varsa veya yine ödenmemiş trafik cezanız bulunuyorsa sistem randevu vermeyecektir. Öncelikle aracınızın mevcut borçlarını ödemelisiniz. Yine önemli bir unsur, zorunlu mali trafik sigortasıdır. Aracınızın zorunlu mali trafik sigortası yoksa muayene işlemi yapılmaz.

Araç Muayenesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç muayenesinde aracınızda mutlaka stepne (yedek lastik), ilk yardım çantası ve acil durum ekipmanları (yangın tüpü, reflektör, çekme halatı ve takoz gibi) bulunmak zorundadır. Bunların yokluğu ağır kusur sayılmakta ve aracınız muayeneden geçememektedir.

Sıkça sorulan, ” araç muayenesinde ruhsat sahibi gerekli mi ?” sorusunun cevabı da, şu şekilde açıklanmaktadır; Araç muayenesi yaptırmak için, aracı muayene için istasyona getiren kişinin ruhsat sahibi olması şartı aranmamaktadır. Fakat, muayene bitiminde aracı muayene istasyonuna getiren kişiye araç teslimi şartı bulunuyor. Aracı muayeneye getiren kişinin, bir takvim ayı içinde daha önce başka bir aracı muayeneye getirmemiş olması gerekmektedir. Aracı muayeneye getiren kişinin yanında mutlaka üzerinde T.C. kimlik numarası belirtilen bir kimlik belgesi bulundurması zorunludur. Ancak, muayene istasyonuna aracı getiren kişinin vekaletnamesi var ise, istediği sayıda aracı muayeneye götürebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Ersin Turizm dedi ki:

    Son dönemlerde araç muayenesi esnasında ortaya çıkan yenilikler özellikle tüplü araç kullananları sıkıntıya soktu. Devamlı olarak muayene fiyatlarının artmasıda tabi oldukça kötü bir durum