Aşılama Tedavisi Nedir?

Aşılama Tedavisi Nedir?

Aşılama Tedavisi Nedir? Aşılama hakkında bir çok kişinin merak ettiği konuya blog yazımızda değindik. Çocuk sahibi olmak hemen hemen her evli çiftin en büyük hayallerinden biridir. Ancak herkes için çocuk sahibi olma süreci aynı şekilde ilerlememekte ve kimi çiftler bu konuda bazı sıkıntılar ile karşılaşmaktadırlar. Bu sıkıntıların çözümünde belli başlı yollar izlenmek ile beraber bunlar arasında en sık duyulan seçeneklerden biri de aşılama tedavisidir. Ancak pek çok kişi aşılama tedavisi nedir bilmemekte ve bu konuda kaygı yaşamaktadır. Bu sebepten bahsi geçen süreç ile alakalı olarak gereken tüm detayları paylaşmak yerinde olacaktır.

Aşılama Nedir?

Bu işlem evlat sahibi olma konusunda sıkıntı yaşamakta olan kişilere sunulmuş olan tedavi seçeneklerinden biridir. Genel olarak erkeklerde görülmekte olan sperm bozuklukları ya da kadınlardaki poliskistik over sendromu ve türevi yumurtlama bozukluklarında başvurulan bir yöntemdir.  Bu sebepten eşlerden hangisinde sıkıntı varsa ona göre uygulanış yöntemi değişmektedir.

Erkek İnfertilitesinde Aşılama

Bu süreçte ilk olarak erkekten sperm örneği alınmaktadır. Bu spermler arasından en sağlıklılarını seçmek için belli başlı işlemler yapılmaktadır. Bu aşamada yüzdürme ya da yıkama gibi yollar denenmek ile beraber doktorunuz sizin için en uygun olan seçeneği belirleyecektir. Daha sonra sağlıklı spermler bir şırınga içerisine alınmaktadır. Bu esnada kadının yumurtalama süreci takip edilmiş ve yumurtanın çatlayacağı zaman hesaplanmış olmalıdır.

Tüm şartlar sağlandığında kadın doğum masası ya da muayene masası türevi bir yere alınır, ucuna bir katater takılmış sperm dolu şırınga kadının rahminin içine kadar yerleştirilir ve spermler oraya zerkedilir.  Daha sonraki süreçte doğal olarak yumurtanın döllenmesi rahme tutunması beklenir. Aşılama sonrası hamile olunup olunmadığı ise 15 gün içinde anlaşılır. Eğer kadın 15 gün içinde adet görmez ise gebelik testi yaptırmalıdır.

Kadın infertilitesinde Aşılama

Polikistik over sendromu, hipogonadatropik hipogonadizm (hipohipo)  ya da benzeri yumurtlama bozuklukları olan kadınlara uygulanmakta olan bu yöntem erkeklere kıyasla bir az daha uzundur. Aşılama tedavisi aşamaları ise şu şekildedir;

  1. İlk olarak kadına adetin ikinci gününde kan testi yapılır ( eğer kadın düzenli adet görmüyorsa bu testi yapmak için ilaç ile adet gördürülür.)
  2. Yapılan bu test ile yumurta geliştirmek için kullanılacak yöntem belirlenir. Bu yöntem hap ya iğne seçeneklerinden biri olacaktır.
  3. Yumurtlama potansiyelinize göre uygulana hap ya da iğne tedavisinde sık sık doktorunuza gidip yumurtanızın gelişimini takip ettirmeniz gerekmektedir.
  4. Yumurta gerekli büyüklüğe ve kaliteye ulaştığı zaman doktorunuz çatlatma iğnesi ile ya da bu iğneye gerek duymaksızın aşılama işlemi için tarih verecektir.
  5. Aşılama işlemi yine yukarıda belirtildiği gibi erkekten alınan spermlerin yıkanıp rahme zerkedilmesi ile yapılmaktadır ve son derece acısız bir işlemdir.

Bu süreçten sonra yumurtanın döllenmesi ve rahme tutunması beklenmektedir. Aşılama işleminden sonra eğer 15 gün içinde adet görmezseniz gebelik testi yapabilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.