Asırlık Çınarların ve Küçük Bahçelerin Süslediği Çengelköy

Asırlık Çınarların ve Küçük Bahçelerin Süslediği Çengelköy

Asırlık Çınarların ve Küçük Bahçelerin Süslediği Çengelköy başlığımız bile belki bir çoğunuzun yazıya olan ilgisini artırabilir. İstanbul da Anadolu yakasından boğaz denince ilk akla gelen bir kaç yerden biridir. Yazımızda Çengelköy hakkında kısa ve öz bir paylaşım hazırladık.

İstanbul Boğazı ‘nın her iki yakasındaki göz alıcı semtlerden, Anadolu yakasının bir diğer tarihi semtidir Çengelköy. Konum olarak Kuzguncuk ve Beylerbeyi ‘nden sonra, Vaniköy’den önce gelen Çengelköy’ün de komşu semtler gibi tarihi 6ncı yüzyıla kadar uzanıyor. Boğaza kıyısı olan diğer semtlerde de olduğu gibi, yeşilin ve mavinin tonlarını özellikle bahar aylarında açan Erguvan ağaçlarının çiçekleri ile rengarenk bir çiçek karnavalına dönüştürüyor.

Çengelköyün Değerleri

1993 yılında neredeyse herkesin gününü iple çektiği ve başrollerini Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, İhsan Devrim, Jülide Kural ve İsmet Ay gibi usta oyuncuların paylaştığı Süper Baba dizisinin önemli bir kısmının çekildiği Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi de Çengelköy’de bulunuyor. Dizinin ana teması olan mahalle kültürü, sıcak komşuluk ilişkileri, gerçek hayatta da Çengelköy’de hala yaşatılıyor.

Bir rivayete göre semtin adının Bizans İmparatorluğu devrinde Justinus II tarafından eşi Sophia adına yaptırdığı saraydan dolayı Sophianae olarak geçtiği biliniyor. Osmanlı döneminde de gemi çapaları yepılan bir bölge olması sebebiyle Çengelköy ismini aldığı rivayet ediliyor. 18nci yüzyıl başlarına kadar Çengelköy halkının Rum, Musevi, Ermeni’lerden oluştuğuna dair kayıtlar bulunuyor. Bu tarihten sonra ağırlıklı olarak Karadeniz kökenli Türklerin yerleşmesi ve 19ncu yüzyıldan itibaren son Ermeni ailelerin de ayrılması ile tamamen Türk köyü statüsü alıyor.

Çengelköy’de Yalı ve Camiler

Semt sınırları içinde Çengelköy sahili kesiminde birçok tarihi yalı, sırtlarında ise sayıları ne kadar azalmış olsa da tarla, bahçe ve bağlar ile birlikte köşkler bulunuyor. Kuleli Askeri Lisesi de Çengelköy sınırları içinde denize sıfır konumu ve tüm ihtişamı ile Boğaz’dan geçen gemi ve tekneleri selamlıyor. Çınaraltı Camii, Küçük Şeyh Nevruz Camii gibi tarih kokan ibadetheneler ile birlikte, Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Pandeleimon Ayazması da gezilmesi gereken tarihi mekanlar arasında önemli yer teşkil ediyor.

Çengelköy Günbatımı

İstanbul Boğazı’nın en güzel manzarasına sahip Çengelköy, gün batımı seyrinin en görkemli hali için gezginleri bekliyor. Asırlık Çınarların ve Küçük Bahçelerin Süslediği Çengelköy yazımızı beğendiyseniz lütfen alt kısımda bölümünde bulunan yorum kısmına değerlendirmenizi paylaşınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.