Askıda Ekmek nedir? Askıda Ekmek Uygulaması ne anlama geliyor?

Askıda Ekmek nedir? Askıda Ekmek Uygulaması ne anlama geliyor?

Askıda Ekmek nedir? Askıda Ekmek Uygulaması ne anlama geliyor?

Askıda Ekmek nedir? Askıda Ekmek ne anlama geliyor. Çok eski zamanlardan beri ülkemizde uygulanmakta olan askıda ekmek kültürünü ele alacağız.

Askıda ekmek uygulaması Türkiye’nin hemen hemen her yerinde uygulanmaktadır. Aslında oldukça basit bir sistem olan askıda ekmek uygulaması ile ihtiyaç sahiplerine destek olabilirsiniz.

Fırından ekmek alırken bir ekmek parası yerine iki ekmek parası veriyorsunuz ve bir ekmek alıyorsunuz. Diğer ekmek askıda ekmek oluyor. İhtiyaç sahibi birisi gelip askıda ekmek var mı diye sorduğunda bu ekmek veriliyor. Bir bakıma emanet olan teslim edilmiş oluyor.

Ülkemizde askıda ekmek uygulaması hemen hemen her fırında uygulanmaktadır. Adeta ülkemiz kültürünün bir parçası haline gelen askıda ekmek uygulaması ile birçok ihtiyaç sahibi insan faydalanıyor.

Ekmek parası dahi bulamayan ya da o gün çeşitli zorluklardan dolayı bir ekmek alıp karnını doyuramayacak durumda olan insanlara, elinde ekmeği olanın bölüp yarısını vermesine askıda ekmek uygulaması denilmektedir aslında işin özü budur.

Osmanlı döneminden de önce ülkemiz topraklarında insanımız her zaman ihtiyaç sahibini gözetmiştir. Türk kültürü içerisinde var olan bu tavır, halen yaşamaktadır. Evinizin sokağında bulunduğunuz caddede bir fırına girip askıda ekmek projesine siz de destek olabilirsiniz.

Türk kültürü, İslamiyet’ten önce de ihtiyaç sahiplerini korumuş ve kollamıştır. İslamiyet ile birlikte ise çok geniş çevrelere yardım götürmüş her zaman mazlumun yanında olmayı tercih eden insanlar ile var olmuştur.

Husus ile alakalı; “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür.

Kim bir Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa Allah da o sebeple onu kıyamet gününün sıkıntısında kurtarır. Kim bir Müslümanın ayıplarını örterse Allah da kıyamet günü onun ayıplarını örter” Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed demiştir.

Geçtiğimiz dönemlerde Milliyetçi Harekat Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli konu ile ilgili bir açıklama yapmış ve askıda ekmek uygulamasını gündeme getirmişti. Zaman zaman kamuoyuna askıda ekmek uygulaması farklı isimler tarafından hatırlatılmaktadır.

Askıda Ekmek uygulaması Türkiye’nin 81 ilinde de var olan her karış toprağında uygulanan bir sosyal dayanışma projesidir. Siz de en yakın fırına uğrayarak askıda ekmek projesine destek olup, ihtiyaç sahibi bir insanı mutlu edebilirsiniz.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.