Beyin Sağlığında Etkili 5 Şifalı Bitki

Beyin Sağlığında Etkili 5 Şifalı Bitki

Bu 5 şifalı bitki beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Beyin Sağlığında Etkili 5 Şifalı Bitki Sizi iyi hissettirecek ve enerji enerji verecektir. Bu bitkiler temin edilirken organik olmasına çok dikkat edilmelidir. Bünyenize de zararlı kimyasalları sokmamış olursunuz.

Adaçayı :

 Nane ailesini bir ferdi olan adaçayı, hafızayı güçlendirme ve bazı yapılan araştırmalara göre Alzheimer’a karşı beyin güçlendirici etkileri ile en kutsal şifalı bitkilerden biridir.

Hafıza için çok büyük bir önem arz etmekte olan asetilkolin maddesini koruyan adaçayıyla yapılan araştırmalar da gençlerin gençlerin hafıza testlerinde biraz adaçayı aldıktan sonra daha iyi bir performans ve puan aldığı gözlemlenmiştir.

Nasıl Kullanılır :

Domates salçasına veya sosuna eklenebilir ya da 2 yemek kaşığı adaçayını sıcak suya koyarak iyileştirici şifa özelliği olan bir çay yapabilirsiniz.

Biberiye :

Bu şifalı bitkimiz yemeklere aroma vermekten çok daha iyi bir özelliğe sahip. Yüksek dozda antioksidan içermekte olan bu bitkiyle yapılan araştırmalarda, biberiyeyi yiyen ve içine çeken bireylerin bilinçsel işlevlerin veriminden artış olduğu gözlemlenmiştir.

Nasıl Kullanılır:

Biberiye neredeyse her yemekde kullanılıyor ama 2 tane filizi sıcak suyun içine atın ve sabahları çay olarak içebilirsiniz.

Cezayir Menekşesi :

Bu şifalı olan bitki muhteşem güzelliği ile öne çıksada Cezayir menekşesi geçmişten günümüze kadar kasılma önleyici, hafızaya yardımcı etmen ve iltihap önleyici olarak kullanılmış. Bu bitkinin tohumu veya yaprakları Alzhemir ilaçlarının da içinde bulunan vinpocetine dönüşen organik bir madde olan vincamine içermekte, bu madde kanın sulandırma çzelliği ile beyne kan ve oksijen akışını hızlandırıyor.

Nasıl Kullanılır :

Bir bardak cezayir menekşesi çayı kişiyi sakinleştirir ve gevşetir. Bir yemek kaşığı Cezayir menekşesi yaprağını kaynar suya atın ve 10 dakika boyunca düşük sıcaklıkta kaynatın.

Reyhan :

Bu yeşil bitkinin yapraklarından çıkan çok keskin kokusu odaklanmayı çok yüksek miktarda arttırıyor. Stresi azaltma özelliğine sahip. Aman kendinizi biraz rahat hissetmek istiyorsanız aynı grupta yer alan fesleğen bitkisini sıcak suyun içine koyarak içebilirsiniz. Bu çay beyne doğru kan akışını hızlandırarak ruh halinizi rahatlatacak ve beyni geliştirmeyi yönelik bir eğilime sahiptir.

Nasıl Kullanılır:

Reyhanı ve fesleğeni yemeklerinize ekleyebilirsiniz, hatta buz buz kalıplarınızın içine fesleğen ve çiçeği ekleyerek suyunuzu tatlandırmaya yönelik eğlence küpleri yapabilirsiniz.

Ginkgo Biloba:

Uzun yıllarıdır Ginkgo Biloba bitkisinin üzerinde yapılan çalışmalarda nöronları yenilemekte ve hafızayı güçlendirmektedir. Beyinde bulunan BDNF proteini etkinleşirken Ginkgo Biloba bitkisi aynı zaman da beynin çevresel sinir sistemini de güçlendirerek nöronların ömrünü de uzatmaktadır.

Nasıl Kullanılır :

2 bardak suyu kaynatın ve ardından 30 gram Ginkgo Biloba bitkisinin yağrağını suya ekleyip, düşük ateşte kaynatın ve 10 dakika kadar bekleyin, bir süzgeçten geçirin ve artık içebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.