Bir Mimar Sinan Şaheseri : Şemsi Paşa Camii’nin Sırrı

Bir Mimar Sinan Şaheseri : Şemsi Paşa Camii’nin Sırrı

Bir Mimar Sinan şaheseri : Şemsi Paşa Camii’nin Sırrı yazımız tarihe ilgi duyan herkesin ilgisini çekecektir. Paylaşım blog sitemizde buna benzer bir çok içeriği bulabilirsiniz. Şemsi Ahmet Paşa Camii Üsküdar ilçesinde, Şemsipaşa semtinin sahil kesiminde denize sıfır konumda yer alır . Halk arasında kısaca Şemsi Paşa Camii veya yaygın olarak Kuşkonmaz Camii olarak bilinen yapı, Şemsi Ahmed Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Şemsi Ahmet Paşa Camii hikayesi

Hicri 988, Miladi 1580 senesinde hizmete açılan Şemsi Ahmet Paşa Camii hikayesi şöyledir; Vezir Şemsi Ahmed Paşa , titizliği ile tanınan bir devlet adamıdır. Bir gün Mimar Sinan’a “üzerinde kuş uçmayan yer var mıdır?” diye sorar Paşa. Mimar Sinan bir süre bu konu üzerinde çalışma yaptıktan sonra Üsküdar sahilinde İstanbul Boğazı’nın Marmara’ya açıldığı noktada şu an üzerinde caminin bulunduğu alanı keşfeder ve mekan hakkında Vezir’e malumat verir. Bu nokta, yıl boyunca kuzey ve güney rüzgarlarının kesişme noktasıdır. Ayrıca akıntılarla oluşan dalgaların kıyıya vurması ile insan kulağının duyamayacağı bir akustik titreşime sahiptir. Bu iki etmenin varoluşunun neticesi olarak, yerel ve göçmen kuşlar hiçbir zaman bu alan üzerinde uçmaz, adeta tavaf edercesine etrafından dolanarak pas geçerler.

Şemsi Ahmet Paşa Camii Nerededir?

Vezir’in böyle bir araziyi Mimar Sinan’a sorma sebebi hep meral dilmiştir. Titizliği sebebi ile bir süredir adına inşa ettirmek istediği Şemsi Ahmet Paşa Camii külliyesi üzerinde kuşların uçmaması, konmaması ve dolayısıyla arazi üzerinde kuşların hacet gideremeyerek, cami ve külliyesini pisletmemesi isteğidir. Nitekim, Şemsi Ahmed Paşa Camii , Galata Köprüsü ve Haliç’in girişinin tam karşısına, küçük tek kubbeli bir yapı olarak inşa edilir. Avlusunda, fırtınalı havalarda avluya giren dalgaların cami ve medrese içine girerek su basmasını engellemek amacıyla Camii binası ile Medrese arasında bulunan bölgeye deşarj rögarları inşa etmiştir Mimar Sinan. Suyun tekrar denize boşalmasını sağlamıştır. Şemsi Ahmet Paşa Camisi , bilinen adı ile Kuşkonmaz Camii bânisi Vezir Şemsi Ahmed Paşa türbesi de, caminin hemen yanında yer almaktadır.

Şemsi Ahmet Paşa Cami ve Marmaray

Bir Mimar Sinan şaheseri olan Camii Geçtiğimiz yıllarda öncelikle Marmaray projesi sebebiyle az da olsa etkilenmiştir. 2016 – 2017 yıllarında yapının Üsküdar meydan tarafına bakan kısmında sahilde yapılması projelendirilmiştir.  İnşasına başlanan kazık dolgu meydan inşaatı, denize kazık çakma işlemleri esnasında Camii binası üzerinde ve avlu zemininde ciddi çatlaklar oluşması sonucu durdurulmuştur. Cami binası ve külliyesi koruma altına alınmıştır. Prof. Dr. İlber Ortaylı , bu durumu “burada denize kazık çakılması icab etseydi, Mimar Sinan beşyüz sene evvel çakardı” diyerek protesto etmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Emirhan Aydın dedi ki:

    İlber Ortaylı hocamızın da dediği gibi, belki de 500 yılda teknoloji olarak çok ilerledik ancak “düşünme yeteneği” olarak da çok geriledik. Artık her şey daha hızlı ilerliyor ve düşünmeye daha az vakit harcıyoruz. Bunu sadece Şemsi Paşa Camii için yorumlamamak gerek. Osmanlı zamanında veya Bizans zamanında yapılan yapılara bakmak yeterli. Binaların bir karakteri var. Evet belki yıllar sürdü inşa edilmeleri. Ancak yine de bir karakterleri olduğu açık. Oysa şimdi? Tokilerde karakter görebilen var mı örneğin?