Bonsai Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

A+
A-
Bonsai Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Bonsai Nedir? Nasıl Yetiştirilir? son yıllarda adını çok kez duyduğumuz ve merak edilen bir bitkidir. Sizlerde bu bitki hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız yazımıza buyrun!

Bonsai nedir ? Bonsai, Japonca “bon” (tepsi, tabak) ve “sai” (ağaç) kelimelerinden türetilmiş ve tabak ağacı veya tepsi ağacı anlamına gelmektedir. Bonsai, başlı başına bir bitki türü değildir. Çeşitli ağaçların minyatürleşecek şekilde budanması yöntemi ile evrimleştirilmiş halidir. Bonsai’ler tarihte ilk defa Çin’de bahçe peyzajı amacıyla yetiştirilmiştir ki bunun tarihi de M.S. 200’lü yıllara dayanmaktadır. Sonraları Çin’den Japonya’ya geçmiş ve zamanla tüm Dünya’ya yayılmış bir süsleme sanatı haline gelmiştir.

Ardıç, Aser, Carpinus, Ficus, Platanus türlerinden üretilen ve geliştirilen Bonsai türleri , oldukça hassas bitkilerdir ve bonsai bakımı son derece özen istemektedir. Bonsailerin sınıflandırılması boyutlarına göre yapılmaktadır ve yetişkin bir bonsai ağacı boyutları 3 cm – 203 cm arasında değişmektedir. Türünün en ufak örneği olan Keshitsubo Bonsailerin uzunlukları 3-8 cm arasındadır. Boy sıralamasına göre Shito, Mame, Shohin, Komono, Katade-mochi, Chumono, Omono, Hachi-uye olarak adlandırılan Bonsaileri, boyu 152-203 cm arasında değişen ve devasa olarak nitelendirilen Imperial sınıfı takip ediyor.

Tohum satın alarak en başından itibaren kendinizin yetiştirebileceği bonsai ağacı , bonsai fidanı temin edilerek de hayatınıza renk katabilir ve adeta evinizin süsü olmaktan ziyade bireyi haline gelebilir.

Bonsai ağaç bakımı hakkında bilmeniz gerekenler

 • Sulama çok önemlidir. Bonsai toprağı ne çok sulanmalı ne de kuru kalmalı. Sıcak günlerde gün aşırı sulanmalı, kış aylarında 3 günde bir sulama yeterli olmaktadır.
 • Yaz aylarında bonsai saksısı altına koyduğunuz tabakta bir miktar su bulundurunuz. Böylelikle bitkiniz ihtiyacı olan nemi buradan temin edecektir.
 • Bonsai ağacı için uygun ortam ısısı 22-23ºC civarıdır. Ortam sıcaklığının 12-13ºC altına düşmesi ve ısınayım derken ortamı aşırı ısıtmanız, Bitkinizin ölümüne sebep olabilir.
 • Bonsai ağacı budama , ağacınızın sağlığı ve güzelliği için olmazsa olmazlardandır. Bonsai budama makası , her an ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı.
 • Bonsai toprağını 2-3 yılda bir yenilemelisiniz. Bunu, toprak kuruyken yapmak önemlidir.
 • Senede 4 defa periyodik olarak bitki vitamileri ile beslemelisiniz.
 • Bonsai ağacınız karanlıkta kalmamalı, fakat doğrudan güneş ışığına da maruz kalmamalıdır. Havadar ve aydınlık bir mekan onun için en uygunudur.

Siz de tohumdan ve fidan satın alarak bu dindirici hobiyi edinebilir, Bonsainizi adeta bir çocuk gibi yetiştirmenizin keyfini yaşayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar İbraihm dedi ki:

  Teşekkürler bilgi için

 2. Avatar Yusuf Uğur dedi ki:

  Çok Faydalı Bilgiler Teşekkürler.