Chia tohumu nedir? Çiya tohumu faydaları nelerdir zayıflatır mı?

Chia ya da Çiya tohumu nedir zayıflatır mı faydaları nelerdir bir zararı var mı merak edenlere özel Çiya Tohumu ile ilgili önemli detaylar yazımızda.

Chia tohumu nedir? Çiya tohumu faydaları nelerdir zayıflatır mı?

Chia ya da Çiya tohumu nedir zayıflatır mı faydaları nelerdir bir zararı var mı merak edenlere özel Çiya Tohumu ile ilgili önemli detaylar yazımızda.

Son zamanlarda ülkemizde de son derece popüler olan Chia tohumu nedir? Güney Amerkia’da yetişmekte olan bir çeşit adaçayı olan Chia bitkisinin tohumlarıdır.

Aztek toplumunun sıkça tükettiği bu bitkinin Maya dilinde anlamı “güç” bu da Chia tohumunun yüz yıllardır insanlık tarafından bilinçli şekilde tüketildiğini gözler önüne seriyor.

Yetiştirilmesi süreci oldukça geniş arazilerde gerçekleşen Chia bitkisinin bir özelliği daha var. Bu bitki aslında yetiştirilmek için geniş alanlara ihtiyaç duymuyor. Evinizde ufak bir saksı içerisinde siz de Chia bitkisini yetiştirebilirsiniz.

Yetişmesi için en büyük ihtiyacı sıcak bir ortam olan Chia bitkisi; Şubat, Mart, Nisan aylarında ekildiğinde verimli şekilde filizleniyor ve yaz mevsimi içerisinde ilk tohumlarını vermeye başlıyor.

Ülkemizde kendiniz de  yetiştirebileceğiniz bu bitkinin tohumlarını hemen hemen her markette raflarda görebilirsiniz. Son zamanlarda popülerliği artan bu bitki tohumuna tüketiciler oldukça kolay erişebilirler.

Chia Tohumu Faydaları nelerdir?

Chia tohumunun bilinen faydaları arasında; yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor. Cildin yaşlanma belirtilerini yavaşlatıyor ve daha parlak görünmesini sağlıyor.

Bol miktarda liften oluşan Chia Tohumu; bu özelliği ile vücut kilo dengesini sağlamakta zorlanan kişilere de fayda sağlıyor. Bol miktarda lif içermesi nedeniyle bağırsak hareketlerini de düzenliyor.

Chia tohumu bünyesinde çok fazla miktarda Omega-3 bulundurmaktadır. Omega 3 ile tüketen kişinin vücudunda kanserli hücrelerin oluşumunu engeller ve beyni korur.

Ayrıca Chia tohumu oldukça önemli bir protein kaynağıdır. Ağırlığının yaklaşık yüzde 20’si proteinden oluşan Chia tohumu kişinin protein ihtiyacını da karşılamaya yardımcı olur.

Ülkemizde doğrudan zayıflama ismi ile anılan Chia tohumu aslında oldukça fazla faydası olan özel bir bitkidir. Kesin olarak kişileri zayıflattığına veya kilo vermeye yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Yalnızca içerdiği lif miktarı sayesinde kişilerin yeterli miktarda lif tüketimi gerçekleştirmesini sağlamakta bu sayede kişinin kilo dengesine yardımcı olmaktadır.

Siz de bu mucizevi bitkinin faydalarını deneyimlemek isterseniz, hemen hemen her markette Chia tohumu bulabilirsiniz. Dilerseniz kendiniz evinizde küçük bir saksı içerisinde yetiştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.