Cumhuriyetin İlk Endüstri Tesisi

Cumhuriyetin İlk Endüstri Tesisi

Cumhuriyetin İlk Endüstri Tesisi hakkında bilginiz var mı? Anadolu’da 1911 yılından beri süren savaşlardan bitkin ve fakirlik altında ezilen hürriyetine düşkün halkın desteği ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde devlet eliyle bir kalkınma seferberliği başladı. Çiçeği burnunda cumhuriyetin ilk Endüstri tesisi 19 Nisan 1923 tarihinde kurulan Türkiye Şeker Fabrikalarıdır.

 

Türkiye Şeker Fabrikalarının oluşumu

 

600.000 TL sermaye ile kurulan Türkiye Şeker Fabrikalarının ilki olan Uşak Terakki Ziraat Türk Anonim Şirketidir. Temeli, Molla Ömer Oğlu Nuri Bey adlı müteşebbis tarafından Uşak’ta atılmıştır. Soyadı kanunun çıkmasının ardından Nuri beyin soyadı Şeker olmuştur. Fabrika 6 Kasım 1925 tarihinde üretime başladı. Bu başlangıcın ardından sırasıyla İstanbul’da (İstanbul ve Trakya Şeker Fabrikaları Türk Anonim Şirketi), Eskişehir (Anadolu Şeker Fabrikaları Türk Anonim Şirketi) ve Tokat (Turhal Şeker Fabrikası Türk Anonim Şirketi) illerinde farklı müteşebbisler ve bazı bankaların iştiraki ile kurulan dört şeker fabrikası, milli bankalarımızın eşit pay ortaklığıyla tek kurumsal kimlik çatısı altında toplanarak, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş olarak adlandırılmıştır.

 

Kuruluş Dönemindeki Diğer Endüstri Girişimleri

 

Türkiye Şeker Fabrikalarının kuruluşu ile birlikte başlayan Türkiye Cumhuriyeti Endüstri devrimi birbirinin peşi sıra açılan tesisler ile çığ gibi büyüdü. Bunlardan bazıları Ankara Fişek Fabrikası, Gölcük Tersanesi, Ankara Orman Çiftliği, Şakir Zümre Fabrikası, Adana Dokuma Fabrikası, Kayseri Uçak Fabrikası, Bakırköy Çimento Fabrikası, Kırıkkale Mühimmat Fabrikası, Bünyan Dokuma Fabrikası, Eskişehir Kiremit Fabrikası, Bursa Dokumacılık Fabrikasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.