Diyabet Ve Zayıflama

Diyabet Ve Zayıflama

Diyabet Ve Zayıflama sanırız ülkemizde bir çok kişiyi yakından ilgilendirmektedir. Diabetes Mellitus (DM), pankreas adlı organın yeterli derecede insülin üretememesi veya vücudun üretmiş olduğu insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan insanın hayatı boyunca devam eden kronik bir hastalıktır. Bu hastalık insülin üreten hücrelerin azalması ile de devam etmektedir.

Normal Metabolizmaya Sahip Bir Bireyde Besinler;

-Vücudun en temel yakıtlarından olan glikoza yani şekere dönüşmek üzere bağırsaklarda parçalanır.

-Besinlerin parçalanması sonucu oluşmuş olan şeker bağırsaklardan kana geçer. Glikozun kana geçmesi sonucu da kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar.

İşte tüm bu olaylardan sonra sağlıklı bireylerde kana geçmiş olan şeker pankreastan salgılanmış olan insülin hormonu yardımı ile hücrenin içine taşınır. Ancak insülin hormonunun vücutta olmaması ya da vücutta bulunan insülin hormonunun vücutta olmaması ya da vücutta bulunan insülin hormonunun etkisi bozulmuş ve şeker hücrenin içine taşınamama durumunda glikoz kanda artarak halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen kan şekeri yükselmesi, diğer bir adıyla Hipoglisemi gelişmiş olur.

Kan şekerinin yüksekliğinin sürekli olarak devam etmesi halinde sinir, göz, kalp, böbrek vs. organlarda zaman içerisinde ciddi bozukluklar oluşur.

Diyabetler ilaçlar nedeni ile sürekli yeme ihtiyacı his etmektedirler. Diyabetlerin gizli yiyici olarak sürekli ara öğün yemeleri kilo problemi ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle diyabetli hastaların sağlıklı bireylerin uyguladığı diyabet sisteminden farklı bir diyet sistemi uygulamak zorundadır. Bunun nedeni de eğer diyabetli birey hastalığına uymayan bir şekilde kilo vermeye kalkarsa kan şekeri dengesizliği yaşayabilir ve bu diyabetli hastayı ölüme bile getirebilir.

İlk önce bilinmesi gereken şey diyabetli bireyler istedikleri kadar diyabetik ürünler yiyemezler. Her diyabetik ürünün besin değerleri aynı olmayabilir. Bu nedenle de diyabetik ürünün etiketinin iyi okunması gerekmektedir. Bir de diyabetli bireylerin yaşam biçimlerinin kilo verirken değiştirilmeleri gerekmektedir. Daha fazla hareket etmeli ve yeme alışkanlığını sağlıklı bir düzeye getirmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.