Diyanet 2019 fitre miktarını belirledi!

Diyanet 2019 fitre miktarını belirledi!

Diyanet 2019 fitre miktarını belirledi! Fitre her insanın aile bireyleri ve kendi şahsı adına malından her sene belirlenen miktarı yoksul kişilere vermesidir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin yasal kılınmasındaki asli hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her Müslüman, gereksinimi olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın mutluluğunu yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekâttan değişik olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi doğrulusunda yerine getirilir.

2019 Fıtır Oranı

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2019 senesi sadaka-i fıtır oranı en düşük 23 TL (yirmi üç tl) olarak belirlenmiştir.

Bagışlarını yapmak isteyenler sms ile GSM şirketlerine bağlı faturalı veya faturasız hatlardanda 5601’e SMS yollayarak fitre bağışında bulunabilecektir.

Bunun  için SMS ücreti ise bir  kişi fitre bedeli olarak belirlenen 23 Türk Lirası’dır.”

Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, ülkenin sahip olunan sosyal-ekonomik yaşam şartları ve bir bireyin günlük asgari besin gereksinimi göz önüne alınmıştır.

Belirlenen bu oran, “asgari oran”olup, sadaka-i fıtırda verilebilecek meblağ hususu ile ilgili bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu hususta uygun olan, her bireyin kendi yaşam standartlarına göre asgari günlük besin harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz hususu meblağ, besin gibi ayni olarak ya da para şeklinde nakdi olarak ödenebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.