Dizilerin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir…?

Dizilerin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir…?

Dizilerin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir merak ediyor musunuz? Günümüz teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, popüler kültürün yerleştirmesinde görsel medya görevi üstlenmiştir. Televizyon kanallarının artmasıyla birlikte dizi sektörü de artmaya ve her geçen gün gelişme göstermeye başlamıştır. Ülkemiz, maalesef diğer ülke toplumlara göre televizyon başında daha çok zaman geçirmektedir. Bu sebeple de görsel medyanın hem olumlu hem olumsuz etkilediği görülmektedir.

Toplum olarak, dizilere meraklı bir toplum olduğumuzu söyleyebiliriz. Hatta dizi üretip, pazarlayan ülkeler sıralamasında dünyada önemli bir yer tutmaktayız.

DİZİLERDE ELEŞTİRİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

Genel olarak diziler; kültürel, sosyal, ahlaki değerlere aykırı, inançlara saygısı olmayan, gerçekleri değiştirerek insanların düşüncelerini, duygularını ve beklentilerini hayal kırıklığına uğratmasıdır. Genellikle dizi yapımcıları, reyting kaygısı ve daha fazla para kazanma isteğiyle dizi çekmektedirler. Dizilerin çoğu tema olarak; aldatmanın, çarpık ilişkilerin, lüks hayatın, nikâhsız yaşamanın, emeksiz kazancın vs. konularda özendirildiği görülmektedir. Örneğin; eşlerin birbirini aldatması normal karşılanmakta, iki sıkı dostun veya arkadaşın birinin eşini elinden alması doğal karşılanmaktadır. Ve daha nice olumsuz örnekler maalesef vermekle bitmemektedir. Çoğu insan, dizilerdeki olan olayları gerçek zannetmektedir. Diziler insanları hayal dünyasına götürmektedir. Bu nedenle, gerçek hayatta mutlu olabilmek için hayalle gerçeği karıştırmamak gerekmektedir. Gerçek hayattan alınan rol modellerin ayakları yere basmaktayken, dizilerdeki seçilen karakterlerin, çoğu zaman yaşanılan gerçeklerle bire bir uymadığı görülmektedir.

Dizilerdeki hayatları örnek almaya kalkarsa bireyler, hayal kırıklığına uğramaları kaçılmazdır. İzlenme payı düşen dizilere, hemen sevişme sahneleri, yoğun bakım, ayrılık, ağlama sahneleri ve entrikalar dolu sahneler koyulmaktadır. Böyle daha çok reyting, daha çok para kazanılması hedeflenmektedir. Ama maalesef, manevi değerler arka plana atılmaktadır. Yeni bölüm öncesi verilen özetler bile hiç izlenmemiş gibi izlendiğine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Ayrıca dizilerde; alkol kullanımı, madde bağımlılığı da normalmiş gibi gösterilmektedir. Düzgün konuşulmayan Türkçemizde diziler sayesinde dilimize yerleşip dilimizi bozmaktadır. Bir araştırmada; gençlerin çoğunun dizilerdeki dizi kahramanlarının ya da temel karakterleri model aldıkları ortaya çıkmıştır. Bu modelleme davranışı, dizi kahramanlarının fiziki ve kişilik özelliklerinde daha çok yoğunlaştığı görülmüştür. Aşırı dizi bağımlılığı, insanları yalnızlığa sürüklemektedir. Randevular, planlar dizi saatlerine göre düzenlenmektedir. Kendi sorunlarımızı, dertlerimizi ve beklentilerimizi unutup dizilerdeki kahramanlar için sevinip üzülmeye başladık.

PEKİ, NASIL DİZİLER YAPILMALIDIR?

Dizi senaryoları yazılırken; profesyonel destek alınması gerekmektedir. Sosyal psikoloji alanında uzmanlaşmış kişilerden, pedagoglardan, psikiyatristlerden ve psikologlar vs. ilgili kurumlardan destek, yardım alınması gerekmektedir.

Diziler olmalı ancak; öğretici, tarihi değer taşıyan ve toplumumuzun sosyal ve kültürel değerlerine bağlı diziler üretilmelidir. Yapılan dizilerde; toplumun değer yargıları unutulmamalıdır. Diziler; gerçek hayata, aile hayatına ve eğitime uygun yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda, halkı toplumsallaştıracak sağlıklı dizilerde olmalıdır. Dizilerde, cinsellikle ve evlilikle ilgili bilgilendirici yayınlarda olması gerekmektedir.

Genel olarak bakıldığında: diziler biz insanların bir parçasıdır. Bu nedenle biz izleyicilerinde, yapımcılarında, senaristlerinde dikkatli ve düzgün dizilere rağbet etmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Dizihastası dedi ki:

    Kimisi için boş zamanlarını değerlendirme, kimisi için yabancı diziler ile yabancı dil öğrenme ve geliştirme için dizi izleyen bir çok insan var. Önemli olan bence dizi izlemenin dozunu ayarlayabilmek. Kitap okumaya zaman ayırmak. Hayatta daha önemli şeylerin oldugunu fark edebilmek.

  2. Avatar bülent dedi ki:

    dizilerin ülkemiz üzerinde etkisi çok fazla, çok kolay etkileniyoruz. Ayrıca denetim yok bunun önüne geçilmeli.