Dünya’da Sanayinin Önemi

Dünya’da Sanayinin Önemi

Dünya’da Sanayinin Önemi hakkında sizler için paylaşım bankası olarak kısa bir yazı derledik.

Sanayi Devrimi Öncesi Genel Durum

 

Bir zamanlar kentlerin ve şehirlerin konumları kralların, prenslerin, piskoposların, generallerin ve toplumun diğer siyasi ve askeri liderlerinin tercihleri ile belirlenirdi. Tercih edilen bölgeler ise genel itibariyle; su ve yiyecek kaynaklarına yakın, ticaret yollarına hakim, askeri olarak stratejik ve dini olarak önem taşıyan noktalardı. Toplumların genel itibariyle geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ticaret üzerine kurulu haldeydi. Sanayi Devrimi öncesinde, büyük şehirlerin sayısı az ve şehirler birbirine uzaktı. 1800’lü yıllarda Londra, bir milyon nüfusa ulaşan ilk modern kent olarak Dünya’nın merkezi kabul edilmektedir.

 

Dünyada Sanayileşme ve Önemi

 

Sanayi devriminin başlamasının ardından Avrupa, tarım ve el sanatlarına dayanan geleneksel, emek-yoğun bir ekonomiden, makinelere, uzmanlaşmış emek ve sanayi fabrikalarına dayalı daha çok sermaye yoğun bir ekonomiye geçiş yaptı. Avrupa’da toplumun sınıf yapısında değişiklikler meydana geldi ve iş hacminin artmasına bağlı olarak işçi sınıfı meydana geldi. Büyük fabrikaların ortaya çıkması, kırsal kesimden kentsel alanlara insanların kitle hareketlerini teşvik ederek kırsal yaşamın yerine endüstriyel şehirlerde yoğunlaşmaya sebep oldu. El tezgahları, geleneksel üretim teknikleri, belirli davranış kalıpları yerini yeni üretim ve tüketim kalıplarına, daha akılcı üretim norm ve tekniklerine bıraktı. Bilhassa İkinci Dünya Savaşı sonrası; ABD, Batı Avrupa, Rusya, Japonya, Kore ve Çin gibi ülkeler yaptıkları yatırımlarla ekonomik büyümenin yolunu sanayinin gelişimine bağladılar ve sanayileşmeyi temel bir kalkınma politikası olarak benimsediler.

 

Elektrik enerjisinin bulunması, enformatik teknolojilerinin gelişmesi, petrolün enerji kaynağı olarak kullanılabileceğinin keşfedilmesi, üretim kalıplarını tamamen değiştirerek ölçek ekonomisi ve seri üretim tekniklerinin gelişmesini sağladı. 1950’lerden sonra sanayileşme faaliyetleri beraberinde bilgi teknolojilerinin üretimi, yayılımı ve kullanımını sağlamış, teknoloji ve bilimi önemli kâr merkezlerine dönüştürmüştür.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.