E-Sigara nedir? Klasik Sigara mı, E-sigara mı?

E-Sigara nedir? Klasik Sigara mı, E-sigara mı?

E-Sigara nedir? Klasik Sigara mı, E-sigara mı? sorusunu sizde soruyorsanı mutlaka içeriğimize gözatınız. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve kullanımı hızla yayılan E sigara ya da tam adıyla Elektronik Sigara , klasik tütün bazlı sigaralar kadar olmasa da çok hızlı bir şekilde kullanıcı sayısını artırıyor. Bazılarına göre elektronik sigaralar, tütün bazlı sigarayı bırakma yöntemi olarak görülüp, geçiş süreci için yardımcı olarak başvuruluyor. Daha çok gençlerden oluşan büyük bir çoğunluk ise “vaping” denilen yeni akıma uyarak e-sigara kulanıcısı oluyorlar. Peki nedir bu e-sigara? Nasıl kullanılır? Sağlığa zararı nedir? Sigarayı bırakmakta gerçekten etkili midir?

E-Sigara Hakkında Bilmeniz Gerekenler

E-Sigara ( elektronik sigara ), klasik sigara gibi yanma sonucu duman yerine ısıtma sonucunda buhar üreten bir cihaz olarak kullanılıyor. Bu buhar, e-sigara haznesi içine konulan propilen glikol veya gliserol bazlı bir likite eklenen nikotin ve çeşitli aromalardan oluşuyor. Yanma ve duman söz konusu olmadığı için karbonmonoksit, katran ve birçok zehirli kimyevi maddenin salınımına sebep olmuyor. Bunun sonucunda e-sigara kullanıcısı bu zararlı kimyevi madde ve bileşenleri solumuyor. Haliyle bu maddelerin zararlı etkileriyle karşılaşılmıyor.

E sigara likit haznesinde bulunan gliserol, nikotin ve aroma bileşeni sıvının, coil de denilen atomizer vasıtası ile ısıtılarak meydana çıkan buhar solunarak vücudun istemiş olduğu nikotin alınıyor. Bu noktada, e-sigara kullanıcısı likitin ihtiva ettiği nikotin oranını zaman içinde düşürerek sigaradan e-sigaraya geçiş sonrasında e-sigarayı da zaman içinde bırakabiliyor. Peki e-sigara sağlığa zararlı mıdır? Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı’nın kısa vadeli araştırmaları sonucu hazırladığı e sigara zararları konulu raporda, elektronik sigaraların da tütün bazlı sigaralar gibi sağlığa zararlı olduğunu belirtiyor. Fakat, bu zararın klasik sigaralara göre %95 oranında daha az olduğu anlatılıyor. Yine de, rapora düşülen notta “kullanılan likitin ana unsuru olan propylen glycol veya glycerol’ün insan sağlığına zararının tam olarak anlaşılması için 20 senelik gözlem süresine ihtiyaç olduğu” belirtiliyor. Burada söz konusu detay, elektronik sigara buhar içeriğinde katran, karbonmonoksit ve diğer zehirli kimyasal maddelerin bulunmaması oluyor. Fakat e-sigara likitlerinde bulunan nikotinin tek başına bile damar ve sinir hastalıkları konusunda etken olduğu biliniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar kerem dedi ki:

    e-sigara mı klasik sigara mı sorusuna kesinlikle nargile diyebilirim