Ebru nedir? Ebru sanatı nasıl yapılır tarihçesi ve anlamı nedir?

Ebru nedir? Ebru sanatı nasıl yapılır tarihçesi ve anlamı nedir?

Ebru nedir? Ebru sanatı nasıl yapılır tarihçesi ve anlamı nedir?

Osmanlı’dan günümüze harika bir sanat olan Ebru nedir, Ebru sanatı nasıl yapılır tarihçesi ve geçmişten günümüze Ebru sanatının gelişimini ele alıyoruz.

Ülkemiz için bir ata mirası olan Ebru sanatı su ve boyanın eşsiz dansı ile oluşan çok beğenilen bir kağıt sanatıdır. Ebru kelimesi ab-ı ru Türkçesi ile yüz suyu kelimesinden türemiştir.

Görsel açıdan çok renkli ve etkileyici eserler oluşturan Ebru sanatı ülkemizde popülerliğini korumaktadır. Hemen hemen her yaştan insan okulda ya da günlük yaşamda rastladıkları eğitimler sayesinde ebru sanatından haberdardır.

Geçmişte ise Ebru sanatı çok daha bilinir ve birçok kişi tarafından icra ediliyordu. Osmanlı döneminde zirve yaşayan Ebru sanatı o dönem birçok insanın geçim kaynağı olmuştur.

Ebru sanatı Osmanlı döneminde yaşadığı zirve ile birlikte Avrupa topraklarında kendisine yer bulmuştur. Avrupa’da Türk kağıdı ismi ile anılmıştır. Dünya genelinde ilgi çeken bu sanat birçok farklı ülkede uygulanmıştır.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ebru Sanatı icra edilirken kullanılacak olan kağıdın son derece emici olması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü 1.hamur kağıt tercih edilmektedir. Kitre ismi verilen özel bir tutkal ile yapılmaktadır.

Tekne ismi verilen geniş bir kap içerisine kitre ile birlikte çeşitli renk boyalar kullanılmaktadır. Ebru sanatı yapılırken kullanılan fırçalar at kuyruğundan yapılmaktadır.

Ebru sanatı yapılırken kullanılan boyalar ve fırçaların kalitesi ile birlikte ortamın sıcaklığı da oldukça önemlidir. Ortamın oda sıcaklığında olması kaliteyi artırmaktadır.

Bu sanatı icra etmek isterseniz; kağıt, su, öd, toprak boya, at tüyünden fırça ve tekneye ihtiyacınız vardır. Bu malzemeler arasında insanların en çok dikkatini çeken öd olmaktadır.

Ebru sanatı icra edilirken; öd kullanılmaktadır. Günümüzde suni öd kullanımı yaygındır fakat geçmişte büyükbaş hayvanların safra keselerinden yapılan öd özütü kullanılmaktaydı.

Ebru sanatı tekne içerisinde 2 litre su içerisine 2 çorba kaşığı kitre konulur. Bu karışım yaklaşık 2 gün bekletilir. Ardından tülbent ya da çok gözenekli bir bez tarafından süzülür. Bu işlemin ardından bu karışımı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından toprak boya ile renkler oluşturulmaya başlanır. Ardından öd eklenir ve karıştırılır. Bu karışım yaklaşık 1 ay kadar bekletilir.

Tüm bu işlemler geride kaldıktan sonra artık Ebru sanatını icra edebilirsiniz. Önceden hazırlamış olduğunuz kitreli su tekne içerisine dökülür. Ardından hangi renk boyaları kullanmak istiyorsanız fırça yardımı ile suya damlatılır.

En son hamle ise kağıda çekmektir. Tekne üzerine serilen kağıt dikkatli bir şekilde tek seferde çekilir ve eşsiz güzellikte eserler ortaya çıkar.

Ebru Çeşitleri Nelerdir?

Kendi arasında çeşitleri bulunmakta olan Ebru sanatı; battal ebru, bülbül yuvası ebru, şal ebrusu, taraklı ebru, çiçek ebrusu, ve hatip ebrudur. Battal Ebru en eski olan Ebru sanatı çeşididir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.