Endustri Kavrami Nedir

Endustri Kavrami Nedir

Endustri Kavrami Nedir ; Pek çok çağdaş otomasyon sistemini ve veri akışıyla birlikte üretim teknolojilerini içerisine alan ortaklaşa bir terim olan endüstri ile akıllı fabrika sisteminin oluşumuna katkı sağlanmıştır.

 

Bu devrimi kullanarak çok daha verimli iş modellerini piyasaya sürmek için, üretim aşamasında her verinin analizinin doğru ve eksiksiz yapılması gerekmektedir.

Sanayi olarak da bilinen endüstrinin amacı, belirlenen zaman içerisinde makine benzeri araçlar kullanarak, maddenin ya da gücün biçimini ve niteliğini değiştirip, toplu üretim faaliyetinde bulunmaktır.

 

Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş süreci 18, asrın sonuna dayanmaktadır ve İngiltere de başlayan bu akım sayesinde elle üretim sona erip, makine ile toplu üretime geçilmiştir.

 

Sanayi Gelişimi

 

Sanayi yani endüstrideki bu gelişmenin ardından, sosyal ve ekonomik gelişmelerde hız kazanmıştır. İmalata dayalı bir sanayide önemli olan, girdilerin çıktılara dönüştürülebilir olmasıdır.

Üretim faktörlerinin makine yardımıyla, mamul haline dönüştürülmesi olayı sanayinin özünü oluşturmaktadır. Doğal kaynaklar dağılım bakımından her bölgeye göre farklılık gösterdiğinden, endüstriler buna bağlı olarak farklı dallarda gelişmiştir.

 

Sanayi için önemli diğer bir kavramda emek gücüdür. Bunun en güçlü kanıtı da fabrikalardır. Fabrikaların bulunduğu bölgede en sık tercih edilen en ekonomik ulaşım imkanı olan demiryolu ve denizyolu sistemidir.

 

Sanayi için pazarlama da büyük rol oynamaktadır. Üretilen mamulün uygun fiyatına rağmen kalitesinden taviz vermediğinin tanıtımının kusursuz yapılması gerekir.

Pazarlaması iyi yapılan bir ürün geniş bir alıcı kitlesine sahip olur.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.