Endüstri Kelime Anlamı Nedir?

Endüstri Kelime Anlamı Nedir?

Endüstri Kelime Anlamı Nedir?

 

Endüstrinin TDK’de bildirilen kelime anlamı sanayidir. Endüstri kelimesinin kökeni Fransızcaya dayanmaktadır. Endüstri genel anlamıyla, insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, ham maddeleri kullanılan veya kullanılabilecek eşyalara dönüştüren tüm işleri kapsar. Endüstri, ham maddeden, tüketime hazır mallar meydana getirmektir. Endüstri ve fabrika birbiriyle alakalı kelimelerdir. Fabrika; bu ham maddelerden mamul madde üretiminin yapıldığı binalardır.

 

Sanayinin Gelişmesi Nelere Bağlıdır

 

Sanayinin gelişmesi ilk olarak sermayeye bağlıdır. Üretimde kullanılan fiziksel tüm aletlerin elde edilmesi, üretilecek ham maddenin alınması, işçilere emeklerinin karşılığının ödenmesi gibi birçok konuda sermayeye ihtiyaç duyulur. Enerji; sanayi için önemli faktörlerden bir diğeridir. Ham madde enerji kullanılarak üretilir. Sanayide kullanılan en önemli enerji kaynağı elektrik enerjisidir. Bir diğer gerekli unsur ham maddedir. Endüstrinin sağlanması ve kullanılacak malların ortaya çıkarılması için, öncelikle bir ham maddeye ihtiyaç duyulur. Dördüncü faktör ulaşım ve pazarlamadır. Üretilen malların pazarlara çıkarılması, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerekmektedir. Beşinci faktör iş gücüdür. Bu üretim işini sağlayacak tüm elemanlar iş gücünü kapsar.

 

Sanayinin Gelişmesinin Faydaları

 

Sanayi Devrimi 18. ve 19. yüzyıllarda, yapılan buluşlarla meydana gelmiştir. El işçiliğinden makineye geçilmesi Sanayi Devrimi olarak adlandırılır. Günümüzde gelişmiş olarak adlandırılan birçok ülke, mevcut konumlarını sanayileşme sayesinde sağlamışlardır. Sanayileşme sayesinde el işçiliği ile üretilen eşyaların yerini, makinelerle üretilen eşyalar almıştır. Makinelerle üretilen eşyalar daha kolay pazara sunulmuş, bu durum da beraberinde zenginleşmeyi getirmiştir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Ilgaz Hayman dedi ki:

    Endüstri kelimlesine örnek işletmeler olarak hizmet sektöründen hangi alanlar gösterilebilir acaba?