Endüstri Öncesinde Kentlerin Durumu Nasıldır?

Endüstri Öncesinde Kentlerin Durumu Nasıldır?

Endüstri Öncesinde Kentlerin Durumu Nasıldır?

 

İlk toplulukların yaşam tarzları nasıldır?

 

Endüstri öncesi kentlerde temel ihtiyaçlar ön planda bulunmaktaydı. Sosyal refah aranmamakta, temel ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılmakta olup birçok olumsuz koşullar söz konusudur. Toplu bir yerleşim alanı bulunmayıp göçebe bir hayat sürmektedir. Bu göçebe hayatta beraberin de oldukça olumsuzluk ve zorluklar getirmektedir. Bunların başında da açlık ve kıtlık bulunmaktadır. Bulundukları bölgede toplayıcılık yani doğada kendiliğinden oluşan meyve ve sebzeleri toplayarak ve doğada bulunan hayvanları avlayarak hayatlarını sürdürmüşlerdir. Ayrıca barınmak içinde mağara, ağaç kovuğu gibi yerler seçmişlerdir. Temel ihtiyaçlarını bu şeklide karşılayan insanlar, mevsime ayak uydurmak zorundadırlar.

 

Göçebe hayattan kentsel hayata nasıl geçilmiştir?

 

İnsanlar ilk zamanlar da göçebe bir hayat sürerken yaşadıkları zorluklar ve meydana gelen ciddi salgın hastalıklar nedeniyle daha güvenilir olan toplu yaşama geçmeye başlamışlardır. Yaşadıkları yamaçlardan, mağaralardan, ağaç kovuklarından… Çıkarak suyun bol olduğu alanlarda yaşamaya başlamışlardır. Böylelikle toplu yaşamanın avantajlarının farkına varmışlar ve kendilerini vahşi hayvanların saldırılarından korumak için barınak yapmışlardır. İlk evler ilkel yollarla yapılmış ve hayvanlardan korunmak için evin kapısını üst kısıma yani evin çatısına yapmışlardır. Zaman içerisinde suyu ve bulundukları toprakları kullanarak tarıma başlamışlardır. Sulama kanalları yapıp tarımı geliştirmişler ve toplayıcılığı bırakmışlardır. İlkel olarak doğadaki malzemelerden hayvanları avlamak ve kendilerini korumak için alet edevat yapmışlardır.

 

Endüstri öncesinde kentlerin durumu nasıldır?

 

Endüstri öncesinde kentlerde insanların azmiyle yeni bir oluşum görülmüş ve insanlar toplu yaşamın avantajlarının farkına varmışlardır. Ancak salgın hastalıklar, yangın deprem gibi doğal afetlerde yetersiz ve bilgisiz oldukları için oldukça zor bir hayat sürmüşler ve sağlıksal kayıplar oldukça fazla bir haldedir. İnsanlar hayatlarını daha rahat sürdürebilmek için yeni şeyler keşfetme peşine düşmüştür. Bunun sonucunda da şuan bile hayatımız da yer alan önemli yaşamsal icatlar bulmuşlardır ve bu buluşların peşinden giderek uzun zaman içerisinde sanayi (endüstri) devrine geçiş yapmışlardır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.