Evde Doğal Güzellik Önerileri

Evde Doğal Güzellik Önerileri

Evde Doğal Güzellik Önerileri ve tüyoları almaya ne dersiniz? Güzellik uğruna mağazaların kozmetik reyonlarında dolaşıp hem paranızı hem zamanınızı harcamak yerine bu çok basit ve doğal önerileri en azından bir süre için denemenizi tavsiye ediyoruz.

Cildinizi susuz bırakmayın. Gün içinde yeterince su içtiğinizden emin olun. Her gün en az 2 lt su tüketin. Ahmet Aydın’ın “Taş Devri Diyeti” kitabında,  suyun ayakta dururken değil otururken içilmesi gerektiği belirtilmiş. Gerekçesi ise eğer oturarak içilirse suyun ilk önce midede birikeceği ve asitle karışıp mikropları öldüreceği sonrasında onikiparmak bağırsağına geçeceği; eğer ayakta içilirse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına gideceği gösterilmiş. Aklınızda bulunsun…

Cilt ve pek çok sağlık problemlerinden korunmak için doğal beslenin. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.

Cildinizi nemlendirin. Hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve jojoba’nın harika cilt nemlendiricileri olduğunu unutmayın. İşte size evde hazırlayabileceğiniz nemlendirici bir maske tarifi:

Avokadolu Nemlendirici Maske

Püre haline getirilmiş bir miktar avokado ile bir kaç damla zeytinyağını karıştırın. Cildinize nazikçe masaj yaparak yedirin. Bir kaç dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Avokado özellikle A, D ve E vitaminleri yönünden zengindir. Cildiniz de bunun faydasını görecek.

Toksik üçlü olarak adlandırılan Dibutil Ftalat, Formaldehit ve Toluen kullandığınız ojelerde bulunuyor olabilir. Toksik üçlü ve benzeri zararlı malzemeleri içermeyen alternatifler arayın veya ojeyi mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın. Özellikle küçük kız çocuklarınıza lütfen oje sürmeyin.

Zararlı kimyasalların sadece ojelerde bulunduğunu düşünmeyin. Kullandığınız ve aklınıza gelebilecek hemen her kozmetik ürünü çeşitli kimyasallar içeriyor.  Hem kendi sağlığınız hem de çevre için güzel bir şey yapın ve toksik etkileri olabilecek olan kozmetik ürünlerinizi bu kimyasalların bulunmadığı sağlıklı alternatifleriyle değiştirin. Konuyla ilgili  bu yazıya da göz atabilirsiniz.

Stres, güzelliğinizin en büyük düşmanı. Mümkün olduğu kadar hayatınızdan stresi uzaklaştırın. Yoga, meditasyon gibi öğretiler hem rahatlamanıza hem de stres düzeyinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Gün içinde kendinize ayıracağınız ve sevdiğiniz herhangi bir şeyi yaparak geçireceğiniz sadece yarım saat bile stres düzeyinizi düşürmekte faydalı olabilir.

Özellikle küçük bebek sahibi anneler için uygulaması zor bir öneri biliyoruz ama siz gene de elinizden geldiği kadar uykusuz kalmamaya çalışın. Düzenli bir uyku, dingin bir güzelliğin de anahtarıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.