Evde Pilates

A+
A-
Evde Pilates

Evde Pilates yapmayı hiç denediniz mi? Spor, her cinsten, her yaştan insanın hayatının her alanında olması gerekmektedir. Spor insan sağlığını ve insan psikolojisini doğrudan olumlu yönde etkilemektedir. Spor, gereksiz kilo artışını, duruş bozukluklarını özellikle kamburluğu, kalp ritmini düzenlemektedir.

Spor, insan psikolojisini düzeltmekte, mutluluk hormonunu sağlamaktadır. Özgüveni olmayan insanlar için yeni bir hayat bakışı kazandırır, vücudu ve duruşunu düzeltir.
İnsanlar spora masraf olarak bakmakta ve ille de spor için bir spor salonuna kaydolmak gerektiğine inanmaktadır. Oysa evde yapılacak olan belli başlı hareketler vücudun kendisini toparlaması ve orantılı olarak yağ yakımı için yeterlidir.

Pilates Nedir?

Peki pilates nedir? Pilates vücudun dengesini, nefesi kontrol eden, kasları ve kemikleri esnetip kuvvetlendirmeye dayanan bir sistemdir. Pilates aletli ve aletsiz olarak iki şekilde de yapılabilmektedir. Aletli pilates bir eğitmen kontrolünde yapılmalıdır. Aletsiz pilates ise evde bir mat eşliğinde rahatça yapabileceğiniz, sakatlanma riskinin çok az olduğu pilates türüdür.

Evde pilates için önce matınızı yere sermeli ve pilates yapacağınız odayı havalandırmalısınız. Çünkü pilates doğru nefes alış verişi ile yapıldığında daha etkili olacaktır.
Pilates yapmaya başlamadan önce ısınmalısınız. Kaslarınızı ısınma hareketleriyle ısıttığınızda sakatlanma riskini minimuma indirmiş olursunuz.
Ardından nefes egzersizi yapmalısınız. Aldığınız nefes ile midenizi şişirmelisiniz. Burundan nefes alıp, midenizi şişirip ağzınızdan vermelisiniz. İlk seferde olmasa bile zorla denediğinizde başaracaksınız. Bu adımı kolaylaştırmak için göğüs kafenizi tutup göğüs kafesinizin şişmediğinden midenizin şiştiğinden emin olabilirsiniz.

Ardından ilk pilates hareketi olan pelvik göğüs hareketi ile başlanır. Matın üzerine sırt üstü uzanılır. Ayaklar kırılarak yere basılır. Kuyruk sokumu yere temas ettirilerek arada küçük bir boşluk yaratılır. Daha sonra göbek omurgaya çekilerek o oluşan boşluk kapatılmaya çalışılır. Bu hareket her zaman pilatesin ilk hareketidir.

İkinci hareket: Karın hazırlık hareketi. Sırtı üstü mata uzanılır. Omuzlar ve baş kaldırılır, bacaklar yukarı doğru kaldırılır. Bacaklar yukarıdayken nefes alınır ve indirirken nefes verilir. Bu hareket 3 set olmak üzere 10 defa tekrarlanmalıdır. Bu hareket core yani karın kaslarını kuvvetlendirip sıkılaştırır.

Üçüncü Hareket: Uçuş Hareketi. Yüzüstü mata uzanılır. Eller kenarlarda vücuda yakın olmalıdır ve yere temas etmemelidir. Yavaş yavaş baş yukarı doğru kaldırılır. Bu hareket sırt kaslarını kuvvetlendirmektedir. 2 set olmak üzere 10 defa tekrarlanmalıdır.

Dördüncü hareket olarak:Köprü hareketi. Sırt üstü matın üzerine uzanılır. Eller iki yanda durmalıdır. Yavaş yavaş ayak parmak ucuna çıkılarak popo yukarı doğru kaldırılır. Ancak omuzlar mattan ayrılmamalıdır. Bu hareket ise bacak ve poponuzu sıkılaştıracaktır. Oldukça etkili ve popüler bir pilates hareketidir.

Pilates her zaman yapılması gereken, masrafsız sadece kendi ağırlığınızla yapılan bir egzersizdir. Bedeninizle barışık olmak için pilates hayatın her alanında yapılmalı. Paylaşım blog sitemizde sizlere spor ve sağlıkla ilgili paylaşımlar yapmaya devam edeceğiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.