Evinizin Şımarık Çocuğu Kedi

Evinizin Şımarık Çocuğu Kedi

Birçok insan tarafından “nankör” olarak adlandırılan kedi, bilinenin aksine sıcak, sevimli ve sadık bir can dostudur. Evinizin şımarık çocuğu kedi uzunca yıllardır ortak alanda yaşadığımız ve insana en yakın canlılardan biridir. Bazıları, evde kedi beslemenin gerek hijyenik sebeplere, gerekse dini sebeplere dayandırarak doğru olmadığını iddia etse de, iki kanının gerçekle bağdaşır yanı yoktur. Kedi , yeryüzündeki en temiz canlılardan biridir. Eğer bir kedi pis olduğuna dair görünüm sergiliyorsa bilinmelidir ki uzun süredir susuz kalmıştır. Çünkü kediler gün içinde defalarca kendilerini kanca şeklinde tırtıklı çıkıntıları bulunan dilleri ile antiseptik özelliği bulunan salyalarının da yardımı ile yalayarak temizlerler. Bu sebepledir ki kediler, kendilerini temizleyebildikleri sürece kokmazlar ve üzerlerinde asla kir barındırmazlar.

Kedi beslemek caiz midir ?

Kedi beslemek dinen de sakıncalı olmadığı gibi, aksi yönde hadisler bulunmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV), Uhud seferine giderken önlerine çıkan bir anne kedi ve yavrularının başlarına ezilmemeleri için nöbetçi koyar. Sefer dönüşünde nöbetçiden o kediyi ve yavrularını getirmesini ister. Hz. Muhammed, bu kedinin adını “Müezza” koyarak beslemek üzere evine götürür. Hatta bir rivayete göre, ikindi vakti öncesi istrahatteyken, elbisesinin üzerine yatan “Müezza”yı, ikindi vakti geldiğinde rahatsız olmasın diye elbisesinin bu kısmını keserek uyandırmadan namaza gitmiştir. Yine Resulullah efendimiz def’aten kedilerin necis (pis) olmadığını belirtmiştir. Dolayısıyla, kedi beslemek sünnettir ve kedi beslemek bereket getirir.

Dinen Kedi Besleme

Kedi beslenen evde koku, tüy veya herhangi bir atık varsa bu kedinin değil, tamamen sahibinin kabahatidir. Ayrıca bir kediyi bu şekilde evde ilgisiz bulundurmak da hem vicdanen, hem dinen doğru değildir. İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Aziz Mahmud Hüdai Camii imamı Mustafa Efe de, işte tam bu sebeplerle görev yaptığı camide birçok kedi beslemekte, onlarla ilgilenmekte ve cami içerisine girmelerinde sakınca görmemektedir.

Yaklaşan soğuk kış günlerinde o küçücük bedenlerinin çetin hava şartlarına karşı koymakta zorlanacağı bilinciyle, öncelikle kedi olmak üzere, tüm sokak hayvanlarını korumak, beslemek ve ilgi göstermek her insanın vicdani görevidir.

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM