Fair Play ve Futbol

A+
A-
Fair Play ve Futbol

Fair Play ve Futbol sloganı neredeyse hayatımız gireli 10 yıl olmuştur. Her ne kadar eskiye göre daha sakin bir futbol hayatı gözlemlensede yine de yeterli değildir. Futbol, günümüzde Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada en çok sevilen, takip edilen ve ilgi gören bir spor olmakla beraber nerdeyse dünyadaki bütün ülkelerin sınırları içinde kurulmuş takımların yarıştığı bir lig vardır. Futbolda bazen can sıkıcı olaylar olsa da her spor dalında olduğu gibi futbolda da asıl amaç birlikte spor yapmak ve dayanışmayı, kardeş ortamını, saygıyı ve sevgiyi bu spora gönül verenlerin ruhuna adapte etmektir.

Fair Play Nedir?

Spor lügatında tüm bu dayanışmayı fair play diyerek isim verebiliriz. Tüm spor branşlarında olduğu gibi futbolu da adil oynayıp, temiz bir şekilde takip etmemiz gerekmektedir. Futbolda fair playın en önemli göstergesi bir takımda ya da bir ligde her ülkeden, her dinden ve her dilden bir futbolcunun beraberce, bu futbolu oynayabilmesidir. Futbolun içinde taraftarından futbolcusuna, futbolcusundan teknik direktörüne, teknik direktöründen başkanına kadar sahanın içinde ve dışında sayısız fair play örneği sayabiliriz.

Örnek verecek olursak yıllar önce Beşiktaş Jimnastik Kulübü başkanı olan Süleyman Seba şampiyon oldukları bir Trabzonspor’ maçından sonra uçakta şampiyonluğu kutlamak isteyen oyuncularına aynı uçakta sırf  Trabzonspor takımı da olduğu için izin vermemesi başlı başına rakibe saygı sloganı altında çok büyük bir birlik göstergesidir. Hakemin dalgınlığına gelip yanlış verdiği penaltı vuruşunu gol atmak yerine bilerek auta atan oyuncu sayısı bilhassa çok sayıdadır. En güzel fair play örneklerinden biriside budur. Deplasmana gelen taraftarları rakip takımın yani ev sahibi takımın taraftarlarının konaklaması gibi olaylarda fair playin en önemli olaylarından birisidir.

Türkiye’de Fair Play

Futbolda temel amaç kazanmak değil birlik ve beraberliği ve en önemlisi rakibe saygıyı oyuncuların bilincine yerleştirmektir. Futbol fair playle güzel. Futbol saygı ile sevgi ile ve ahlaklı temiz oyun ile güzel. Tribünlerdeki birliktelik ile küfürsüz ve en önemlisi kavgasız centilmence bir atmosfer ile güzel futbol. Fair play tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir yer tutmaktadır. Son zamanlarda Türk takımları arasında tatsız olaylar yaşanmış olsa da ülkemiz fair play açısından örnek alınabilecek ülkelerdendir.

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.