Gebelikte Beslenmenin Önemi

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Gebelikte Beslenmenin Önemi kesinlikle atlanmamak gereken son derece ciddi bir konudur. Hayatımızı planlı bir şekilde yaşamak hepimizin hayali. İşimizi, yaşamımızı birleştireceğimiz kişiyi, arkadaşlarımızı kendimiz seçiyor, yaşamımızı kendimiz belirliyoruz. Elbette yaşantımıza en çok etkisi olan yaptığımız evlilikler ve hemen onu takip eden çocuk isteği. O duyguya kavuşmak için de maalesef kimimiz zorlu süreçlerden geçiyor. Nihayet güzel haberi alıp bir evlada sahip olacağınızı öğrendiğinizde ise , önünüzde 9 ay sizi bekleyen uzun bir zaman dilimi oluyor.

Siz ve Bebek için Beslenmenin Önemi

Bu süreçte nasıl davranmanız gerektiği konusunda doktorunuz ile sürekli fikir alışverişinde bulunacak, söylediklerine harfiyen uymaya gayret edeceksiniz. Özellikle hamilelikte beslenme konusu,  hem sizin için hem de bebeğiniz için büyük önem taşıyor. Ancak çoğu anne adayı fazla  kilo almaktan korktuğu ya da hamileliğin getirmiş olduğu hassasiyetler nedeniyle yetersiz beslenebiliyor.Bu nedenlehamilelikte anneye değil bebeğe kilo aldıran besinler konusunda mutlaka iyice bilgilenmek gerekiyor.

Gebelikte beslenme öncelikle doktorunuzun önerdiği şekilde olmalıdır.  Zaten her ay yapılan rutin kontrollerde hamilelikte boy ve kilo ölçümü yapılıyor. Böylece gebelik haftanıza göre bebeğin boy ve kilosunun uygun olup olmadığını doktor kontrolünde öğrenmiş oluyorsunuz. Şayet beslenmenizle ilgili bir sorun, atladığınız bir detay ya da eksiklik varsa doktorunuz sizi bu yönde mutlaka uyarıyor.  Ayrıca gebelikte bebeğe kilo aldıran vitaminler ile beslenmenize eklemeler yapılabiliyor.  Ancak sadece dışarıdan aldığınız vitaminlerle değil, doğal yollardan alacağınız besinler de bu önemli süreçte belirleyici rol oynuyor.  Besleyiciliği ile bilinen, sağlıklı ve bebeğinize doğal yollardan kilo aldırmak istiyorsanız aşağıdaki listeye bir göz atabilirsiniz.

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler listesi

Yumurta

Süt Ürünleri

Et-Balık-Tavuk

Meyve-Sebzeler

Kuruyemiş

Mercimek

Ispanak

Tam Tahıllı Gıdalar

Pekmez

Elbette hamilelikte bebeğe kilo aldırma doktorunuzun takibinde ve onun önerileri ışığında olursa size fayda sağlayacaktır. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek hem yanlış hem de son derece sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bebek için olduğu kadar sizin sağlığınız açısından da yememeniz gereken yiyecekler varsa bunları da mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu gıdaların yerine eş değer olanları mutlaka önerecektir.

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bebekler için anneler, babalar bizi takip etmeye devam ediniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.