Genel Kültür Üzerine Yazılmış Kitaplar

A+
A-
Genel Kültür Üzerine Yazılmış Kitaplar

Genel Kültür Üzerine Yazılmış Kitaplar

 

İnsanlar bilgiyi, hayatları boyunca okuyarak elde etmektedirler. Bilgisiz toplum geri kalmaya ve ilerlememeye mahkûmdur diye bilinmektedir. Birine alınacak en güzel hediyelerden biri kitaptır. Kişinin bilgi dağarcığını genişleten hayal dünyasını büyüten hayata ve olaylara daha objektif bakmasını sağlayan tek kaynak kitaplardır. Kitap okumak sonu olmayan bir yol gibidir. Okuyup öğrenmenin belli bir tadına varınca insanlar asla kitap okumaktan bilgilenmekten geri kalamazlar, belli bir doyum noktasına ulaşmaz hep daha fazlasını isterler. Okumak adalet sabır ve umut vermektedir. Sevdiğin birine kitap hediye etmek demek başka yerde ayrı zaman diliminde aynı şeyi paylaşıyor olmak demektir. Belki aynı düşünceyi ya da aynı hissi aynı anda hissetmek gibi duygular barındırmaktadır.

 

Genel Kültürün Yaşantımızdaki Yeri

 

Bunun tek yolu ya da en önemli yolu kitap okumaktan geçmektedir. Okullarda ve fakültelerde aldığımız eğitimler için kullandığımız kitaplar da gelişimimiz için önemli bir yer kaplamaktadır. Akademik kaynaklar eğitici kitaplar bize adeta genel kültür için yol göstermektedir. Edebiyat, bilim, sanat araştırmaları da bizlere, genel kültürümüze çok şey katmaktadır. Tarihler boyu insanlar bilime yönelmişlerdir. Nereden geldiğimizi nasıl süreçlerden geçtiğimizi bilmek de bizi belli bir bilgi birikimine yöneltmektedir. Pek çok ilim insanı da aynı şeyleri yaparak hayatları boyunca araştırmalar yapmıştır. Gerek makalelerle gerek kitap, dergi ve gazetelerle biz insanlara yol gösterici olmuşlardır.

 

Kitapların İnsanlarda Etkisi

 

Aşk romanları, klasik romanlar, besteler, destanlar, atasözleri ve deyimler genel kültür üzerine yazılmış ve hâlihazırda yazılmakta bulunan yapıtlardır. Dünyada ki değişim süreci var oluşumuzdan bu yana devam etmektedir. İnsanlar değişimin hızına ulaşmak için bilgiyi ve bilgi birikimlerini yol gösterici olarak kullanmaktadırlar. Kültür bizi biçimlendirir ve nasıl davranacağımızı neye nasıl yöneleceğimizi gösteren bir araçtır. Anadolu da ki bir insan ile eğitimli bir insan arasında ki fark kültür olmakla birlikte bilgiye hâkim olması ve onu kullanması eğitimli birini soyutlayarak onu kılavuz olarak göstermektedir. İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli olgu genel kültür olarak sayılmaktadır. Sınavlarda bile genel kültürün önemini belirtmek için soru hazırlanır ve insanları bilgisine göre ayırt ederek ne kadar bilgili diye test edilmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Kenan KAHYA dedi ki:

    okunan tüm kitaplar insana bir şeyler katar. Hatta WC de gayri ahlaki okunan kitaplar bile insana birşeyler katar. Yeter ki okuyan bir toplum olalım. Okuyalım. okuyalım. okuyalım.