Göz Kuruluğu nedir ? Göz Kuruluğunun nedenleri belirtileri ?

Göz Kuruluğu nedir ? Göz Kuruluğunun nedenleri belirtileri ?

Göz Kuruluğu nedir ? Göz Kuruluğunun nedenleri belirtileri ? hakkında sizlere kısa bilgilendirme yazısı hazırladık. Gözdeki nem miktarının aşırı derecede azalması ile göz kuruluğu ortaya çıkar. Günlük hayatı son derece olumsuz etkileyen göz kuruluğunun nedenleri nelerdir, neden göz kuruluğu yaşanır işte merak ettikleriniz.

İnsan gözünde yer alan lakrimal bezi gözyaşı üretmektedir. İnsan gözü yeterince göz yaşı üretemezse göz kuruluğu yaşanır. Göz yaşının görevleri arasında gözü temizlemek, toza ve kire karşı korumak da vardır.

Göz yaşı insan gözünün mikroplardan ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Göz kuruluğu lakrimal bezinin yeterince çalışmaması durumunda ortaya çıkar. Tıpta bu durum keratoconjunctivitis sicca olarak tanımlanmaktadır.

Göz kuruluğu nedir?

Birden fazla sebepten dolayı kişi göz kuruluğu yaşayabilir. Uzun süre bilgisayar kullanımı, fazlaca nikotin tüketimi, bazı ilaçların kullanımı, uzun süre aşırı sıcak ortamlarda kalmak, menapoz gibi durumlar göz kuruluğua neden olmaktadır.

Göz kuruluğu belirtileri nelerdir?

Kişinin gözlerinde belirgin şekilde kızarıklık olması ve kişinin göz yanması hissi yaşaması göz kuruluğunun belirtilerindendir. Ayrıca lens kullanan kişiler de bu durumda batma hissi yaşarlar.

Kaşınma hissi ve gözlerde bulanık görme durumu da göz kuruluğu neden olmaktadır. Kişi göz kuruluğu yaşarken göze bir cisim kaçmış gibi bir his yaşarlar.

Lakrimal bezinin normal çalışıyor olmasına rağmen kişi göz kuruluğu yaşayabilir. Buna kişinin göz yaşı yapısı ve çevresel etkiler neden olabilmektedir.

Şöyle ki; göz yaşları teknik olarak 3 katmana sahiptirler. En dışarıda yağlı denilebilecek bir dış tabaka, bir alt katmanda sulu bir tabaka ve en iç kesimde mukus tabakası yer almaktadır.

Yağlı olan dış tabakanın görevi orta bölümde yer alan sulu tabakanın çok kısa bir sürede buharlaşmasını engellemektir. Mukus tabakası ise gözün tüm yüzeyini nemlendirmek için vardır. Bu tabakalardan herhangi birinde sorun olması göz kuruluğuna neden olmaktadır.

İnsanların göz kapakları içerisinde bezler bulunmaktadır. Göz kapaklarında yer alan bezler meibom isimli yağları göz yaşlarına bırakarak dış tabakanın yağlı olmasını sağlarlar.

Kimi zaman yeterince çalışamayan bu bezler nedeniyle göz yaşları yağ tabakaları eksik kalırsa hızlı buharlaşma olacağından kişinin göz kuruluğu yaşamasına neden olur. Göz yaşları yağ tabakaları olmadığında çok hızlı şekilde buharlaşırlar.

Göz kuruluğundan korunmak isteyen kişiler sık sık göz kırpmaları tavsiye edilmektedir. Uzun süre ekrana bakarak çalışan kişilerde göz kuruluğu çok sık şekilde görülmektedir. Göz Kuruluğu nedir ? Göz Kuruluğunun nedenleri belirtileri ?

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.