Growth Hacking nedir ne anlama geliyor?

Growth Hacking nedir ne anlama geliyor?

Dünya’da ilk kez 2010 senesinde ortaya atılan Growth Hacking kavramı bir projenin en kısa sürede en yüksek verimi sağlamasına denilmektedir. Sean Ellis tarafından ilk kez bahsedilmiştir. Growth Hacking yapmayı başaranlara ise Growth Hacker denilmektedir.  Genellikle Start-Up şirketlerde girişimlerde sıklıkla bahsedilmektedir.

Growth Hacking ne anlama geliyor?

Aslında kelime anlamı olarak ele alırsak; growth yani gelişme ve hacking yani hızlıca kolayca kelimelerinden oluşmaktadır. Kısaca gelişmek için kolay ve hızlı bir yol bulmaya denilmektedir. Start-up girişimler ekosisteminde oldukça sık zikredilen Growth Hacking bir bakıma girişimciler dünyasında birçok kişinin hedeflediği bir kavramdır. Gelişmek ve ilerlemek isteyen her şirket ya da girişimin Growth Hacking’e ihtiyacı vardır diyebiliriz.

Yaratıcı çözümleri başarılı şekilde ortaya çıkarmayı hedefleyenler için adeta bir değerlendirme bakış açısına dönüşmektedir.  Growth Hacking; hızlı büyümeye ihtiyaç duyan herkesin kendini değerlendirmeye sokabileceği bir kavramdır. Günümüzde hızlı şekilde daha çok müşteri ve pazara erişmenin yolu Sosyal Medya, SEO gibi enstrümanlardan geçmektedir. Başarılı şekilde bu çalışmaları gerçekleştiren kişilere Growth Hacker denilmektedir.

Growth Hackerlar Dijital Pazarlama

Dijital pazarlamada üstün bir başarı sergilemek zorunda olan Growth Hackerlar düşük maliyetler ile şirketlerinin ya da girişimlerinin ürünlerini çok sayıda kullanıcıya müşteriye duyurmak ve ticari başarı sağlamak amacı ile çalışırlar. Dünyada pek çok proje oldukça başarılı olmasına rağmen; ticari anlamda başarısız olabiliyor. Projelerin geliştirme süreçleri oldukça başarılı olsa dahi pazarlama süreçlerinin zayıf kalması projeyi başarısız yapabiliyor.

Growth Hacking Girişimi

Geliştirme ve pazarlama süreçlerini dengede tutmak ise haliyle başarıyı getiren önemli etkenlerden birisi oluyor. Growth Hackerlar iyi birer analizci olarak geliştirme ve pazarlama arasında ki bağlantıyı kurarlar. Projenin alt yapı ihtiyaçları sağlandıktan sonra Growth Hackerlar SEO, analitik analizler, kullanıcı deneyim sonuçları gibi farklı enstrümanları değerlendirir yönetir ve projenin başarılı olması için gerekeni sağlamak ile görevlidir.

Yeryüzünde birçok proje Growth Hacking ile başarısız olmak üzere iken inanılmaz başarılar sağlamış ve milyar dolarlık girişimlere dönüşmüştür. Bu başarı örnekleri arasında Twitter, HubSpot gibi örnekler bulunmaktadır. Growth Hacking; eldeki verileri iyi şekilde analiz ederek doğru hamleler yapmak, projeyi başarıya taşıyacak olan taktikler içeren bir plan oluşturmak, online pazarlama konusunda tartışmasız hatasız bir yol izlemek gibi ayrı ayrı başlıklara sahiptir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.