Güneşin Zararlı Işınlarından Çocuğunu Koruyabilmen İçin Tavsiyeler

Güneşin Zararlı Işınlarından Çocuğunu Koruyabilmen İçin Tavsiyeler

Güneşin zararlı ışınlarından çocuğunu koruyabilmen için tavsiyeler en değerli varlığımız olan çocuklar için son derece önemlidir. Güneş ışınları içerdiği D vitaminleri sayesinde bebeklerin / çocukların kas ve kemik gelişimleri için büyük önem taşıyor. Ancak güneşten yararlı olduğu kadar bir o kadar da zararlı UV ışınları geliyor. Paylaşım blog platformumuzda çocuk ve insan sağlığı üzerine bir çok paylaşım bulacaksınız.

Güneşin sıcaktan bizleri kavurduğu şu sıcak yaz günlerinde çocuklarımızı güneş ışınlarından koruma konusunda daha hassas davranmalıyız. Çünkü onlar dış etkenlerden, bizim etkilendiğimizden daha çok olumsuz etkileniyorlar.

11.00 – 16.00 arası güneşte durulmamalı!

Güneş ışınları saat 11.00 ile 16.00 arasında her zamankinden tam 10 kat daha çok yeryüzüne yansır. Bu nedenle yaz aylarında bu saatler oldukça tehlikeli. Güneş çarpması genellikle bu saatte gerçekleşir. Eğer güneş altında uzun süre kalınırsa güneş yanıkları oluşabilir. Çocuğunu bu zaman zarfında güneşe çıkarmaktan sakın. Eğer çıkma zorunluluğunu varsa da önlem al; şapka ve güneş kremi muhakkak kullan. Eğer çocuğun daha bebek ise, mutlaka bebek arabasının ya da pusetin güneşliğini açmış ol. Unutma; bu saat aralığında uzmanlar tarafından önerilen güneşte kalma süresi bebekler için 10 dakika, daha büyük çocuklar için 20 dakika.

Sentetik kumaşlardan uzak dur, pamuklu kumaşlar her zaman daha iyidir.

Sentetik kumaşlar kesinlikle zararlı. Hele bebekler için oldukça sakıncalı. Özellikle sıcak yaz günlerinde ince ve pamuklu kumaşlar tercih edilmeli. Pamuklu kumaşlar teri emer. Zaten o terledikçe sen onun üstünü değiştireceksin.

Açık renkler güneş ışınlarını kovuyor!

Açık renk giysiler güneş ışınlarını yansıtır, koyu renkler ise güneş ışınlarını kendine çekip emer. Bu nedenle kışın koyu renk, yazın açık renk giysiler giyeriz. Çocuğunu giydirirken de buna dikkat etmelisin.

Güneşe karşı koruma ürünlerini ihmal etmiyoruz: Güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü.

Güneş kremi, cilt sağlığı ve güneş yanıkları oluşumunu engellemek için mutlaka kullanılmalı. Güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremi sürmelisin. Cilt, güneş kremini iyice emmeli ki seni ve bebeğini koruyabilsin. Bebeğin için daha yüksek faktörlü olan güneş kremi kullanmalısın, çünkü onun cildi çok hassas. Çocuğun eğer biraz daha büyükse, kendin için kullandığın güneş kremini ona da uygulayabilirsin. Eğer plajdaysan, sudan her çıktığınızda ikiniz de güneş kremi sürmelisin, güneş kreminiz her ne kadar su bazlı da olsa, sizin için sağladığı koruma suyun etkisi ile azalacaktır.

Güneş çarpmasından korunmak için şapka takmak gerekiyor. Bebeğini güneşten daha iyi koruması için geniş kenarlı, ince ve pamuklu şapkalar tercih etmelisin. Eğer rahatsız oluyor ve şapkayı sen taktıkça çıkarıyorsa, çenesinin altından bağlayabileceğin ipli bir şapka alabilirsin.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Çin Takvimi dedi ki:

    Çok önemli detaylar çocuklar yazın aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalmaktalar.