Hangi İllerde Sanayi İleridedir?

Hangi İllerde Sanayi İleridedir?

Hangi İllerde Sanayi İleridedir?

 

Sanayi inkılabının gelişmesinden ilk zamanlar kötü etkilenen Anadolu toprakları üretici olmak şöyle dursun tüketilen ve sömürülen bir pazar haline gelmişti. Fakat kısa zaman sonra durum tersine dönmüş 1. Dünya savaşı her ne kadar olumsuzluklarla sonuçlansa da nihayetinde Anadolu topraklarına özgürlüğünü iade etmişti.

 

Geç Gelen Sanayi İnkılabı

 

Kurtuluş savaşının kazanılması ile yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin iç yaralarını sarmadan ekonomik adımlar atmaya başlaması – müzakereler devam ederken İzmir İktisat Kongresini toplaması –gelişmeye ve sanayiye ne denli önem verdiğini göstermekteydi. Bağımsızlığını yeni kazanan ülkenin aklından geçen tek bir söz vardı. ‘’Ekonomisini elinde tutamayan bir toplum hiçbir zaman bağımsızlığa erişemez…’’

 

Türkiye bağımsız olma isteği ile çarpan damarları galip gelerek kendi çarkını döndüren, dışa bağımlı değil de kendi yağında özgürce kavrulan bir ülke haline gelmişti.

 

Ülkemizin coğrafi koşulları ve transit bir geçiş bölgesi olması sanayiyi geliştirirken, ülke arazisinde çeşitlik ve terör gibi doğal olmayan faktörler nedeni ile sanayinin ülkede dağılımını dengesiz olmuştur. Birçok şehir sanayi açıdan ilerleyip yerel zenginliklerine ve göç çekme popülerliğine kavuşurken, kimi şehirler ise bundan mahkum kalmıştır.

 

Sanayi Şehirleri

 

Sanayinin en geliştiği bölge kuşkusuz ki Marmara bölgesidir. Yer şekillerinin sadeliği ve iklim koşullarının elverişliliği bu duruma en büyük etkendir. İstanbul ve İzmit şehirlerinde, deniz ulaşımının kolay sağlanması, pazar arayışındaki çeşitlilik ve hammaddenin elde edilmesinde zorluk yaşanmaması gibi nedenlerden dolayı sanayisi gelişmişti.

 

Ulaşımın kolaylığı sayesinde İzmir, Mersin, Bursa, Karabük, Eskişehir, Ankara, Gaziantep, Ereğli, İskenderun, Adapazarı şehirleri de sanayi şehirleri arasında yerini almıştır. Pamuğa yakınlığı nedeni ile Çukurova, çaya yakınlığı ile Rize, tütüne yakınlığı ile Samsun’da sanayisi çok gelişmese de sanayi şehirleri arasındadır.

 

Ülkemizde sanayinin belirli yerlere toplanmasında ki sebepler genel anlamıyla, hammaddeye kolay erişmek, ulaşım, iş gücü, pazar ve olmazsa olmaz sermayedir.

 

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.