Hangi Sebze – Meyveyi Organik Almalıyız?

Hangi Sebze – Meyveyi Organik Almalıyız?

Hangi Sebze – Meyveyi Organik Almalıyız?

En başta uygun gördüğüm bir önlem var ilaç kalıntılı ürün tüketmemek için: Şüpheli ürünleri almayın!

Neden derseniz her ne kadar kontrollerin vb. yapıldığı söylense de ihracattan dönmüş tarım ürünleri iç piyasaya giriyor. Hemen satılması için de piyasanın altında bir bedel biçiliyor bunlara. Ucuzsa vardır bir sebebi kuralı burada da geçerli. Ben genellikle sokak arasında kamyonda, tezgahta dökme satılan ucuz ürünlerin ilaç kalıntısı ya da benzeri bir sebepten gümrükten dönmüş ürünler olabileceğini düşünür ve özellikle almam.

Her tarım ürününde ilaç vb. kullanılabiliyor ama özellikle ithal edilmiş olanlarda daha fazla olduğunu tahmin ederim çünkü uzak yoldan gelmişlerdir. Benim yaşadığım Kırklareli’nin ufak bir marketinde bile kilometrelerce öteden ithal edilmiş elma bulabiliyorsam ve üstü de ağır bir mum tabakasıyla kaplı ise şüphelenir ve almam. Zaten elma ülkesiyiz ne diye o kadar uzaktan gelmiş ürünü alayım ki diye düşünürüm.

İthal ürünlerin dışında uzaktan gelmiş ve turfanda ürünler de aynı mantıkta daha fazla kimyasal içerebilirler, yola dayansınlar, mevsim koşullarından vb. etkilenmesinler diye. Çilek, nektarin, şeftali ve elma listenin en başındaki ürünler. Özellikle elma devamlı tezgahlarda bulunuyor aman dikkat, bir önceki senenin buzhanede beklemiş elmasını almayın.

Diyelim ki bir yerden hediye geldi bu ürünler, yani kaynağını bilmiyorsunuz riski azaltmak için yapılabilecekler şunlardır:

Çok iyi yıkayın. Hemen kullanmadan önce bol su ile yıkayın. Bu aynı zamanda toprak, böcek vb kalıntılarını da temizleyecektir. Temizledikten sonra soyma ya da parçalama işlemini yaparsanız (örneğin marulda) vitamin kaybınız daha az olur.

Soyulabilecek bir gıda ise soyun. İncecik soyabilmek daha iyidir vitamin kayıplarını azaltmak için.

Piyasada temizleyici ürünler var kullanılabilecek. Alternatif olarak kızımın doktoru Gökhan Mamur’un tüm annelere verdiği bir karışımı size verebilirim:

Tarım ilaçlarını sebze meyveden temizlemek için karışım:

  • 250 ml su
  • 250 ml elma sirkesi
  • 1 çorba kaşığı pudra karbonat
  • Yarım limonun suyu

Karıştırarak sebze meyvelere fısfıslayın. 5 dakika kadar üzerinde bırakıp su ile iyice durulayın. İçin daha rahat bir şekilde meyve sebzelerinizi tüketebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.