Hard disk sabit sürücü nedir nasıl çalışır?

Hard disk sabit sürücü nedir nasıl çalışır?

Bilgisayar donanımlarından birisi olan hard disk Türkçe ismi ile sabit sürücü nasıl çalışır, ne işe yarar çalışma prensibi nedir merak edenlere özel; hard disk bir veri depolama ortamıdır.

İnsan hayatına bilgisayarların girmesi ile daha çok bilinir hale gelen hard diskler; ses, görüntü ve yazı gibi bilgileri saklar. Peki sabit sürücüler ya da hard disklerin çalışma prensibi nedir, nasıl çalışırlar?

Bilgisayarlar üzerinde işlem yaptıkları verileri elektrik kesilmesi ya da cihazın aniden güç kesintisi yaşaması durumunda kaybederler. Verinin saklanabilmesi için bu ortamı elektrik yokken de sağlayabilecek bir aygıt gerekmektedir.

Sabit sürücüler ya da hard diskler bilgisayarlar güce bağlı değil iken de veri saklayabilen aygıtlardır. Güvenli bir şekilde veri saklamak için kullanırlar.

Bilgisayarlar işlem yaptıkları bilgileri RAM adı verilen geçici bellekte saklarlar. RAM ismi verilen bu cihaz sabit disklere göre çok daha hızlı ve performanslı çalışmaktadır.

Fakat RAM üzerinde büyük verileri saklayabileceğiniz bir aygıt değildir. Bu nedenle sabit sürücülere ihtiyaç duyulmaktadır. RAM’e göre oldukça yavaş çalışmakta olan hard diskler düşük maliyete sahip veri saklama aygıtlarıdır.

Bilgisayarlarınızda farkında olmadan; video, mp3 veya yazı gibi bilgileri hard diskler üzerinde saklarsınız. Cihaz üzerinde büyük dosyaların depolanmasını sağlarlar.

Hard disk nedir?

Amacı veri depolamak olan manyetik kayıt ortamına hard disk denilmektedir. Günümüzde bilgisayarlar ile daha bilinir hale gelmişlerdir.

Veriler metal yada cam veya plastik bir maddeden yapılmış manyetik özelliği bulunan maddeler ile kaplanmış diskler aracılığı ile saklanır.Bu veriler kaydedilirken mıknatıslama özelliği kullanılır.

Kullanılan mıknatıslama yöntemi bir verinin özellikle silinmesi istenene kadar veriyi saklama imkanı sağlamaktadır.

Elektrik ya da güç kesintisi yaşandığında cihaz üzerindeki verilerde bir değişiklik olmaz. Değişikliğin yapılabilmesi için elektriğe ihtiyaç vardır.

Hard diskler bilgisayarlar içerisinde sabit ya da harici olabilirler. Genellikle sabit hard diskler tercih edilmektedir. Günümüzde hard disklerin genel kullanımda veri saklama boyutları 500 GB ile 2 TB arasında değişmektedir.

Hard diskler nasıl çalışır?

Hard diskler dönen disklere sahip yek pare cihazlardır. Disklerin manyetik alanı veri saklamada kullanılan mıknatıslama yöntemine uygun olarak dizayn edilmiştir.

Disklerin yüzeyine yakın bir şekilde okuma ve yazma kafaları bulunmaktadır. Bu kafaları küçük birer pikap iğnesine benzetebilirsiniz.Bu iğnelerin hareketi ve disklerin konumu ile veri okuma ve yazma işlemleri gerçekleştirilir.

 

 

 

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar İslam dedi ki:

    Geçen gün hard disk satışlarının çok düştüğünü milletin ssd ye yönlendiği haberini okudum. Ama ssd fiyatları hala çok pahalı bence.