Hat sanatı nasıl yapılır? Kaligrafi nedir?

Hat sanatı nasıl yapılır? Kaligrafi nedir?

Hat sanatı nasıl yapılır? Kaligrafi nedir?  sorusunun cevabı kısaca Arap alfabesi ile var olan güzel yazı sanatıdır. Osmanlı döneminde adeta zirve yapan Hat sanatı ülkemizde halen icra edilmekte ve usta çırak ilişkisi ile öğretilmektedir. Hat sanatı yazı ve çizgiler aracılığı ile icra edilen kendine has kuralları ve kaideleri olan bir sanattır. Bu sanatı icra eden kişilere hattat denilmektedir.

Estetik kaygının yüksek olduğu ve kurallara göre icra edilen hat sanatı günümüzde dekoratif amaç ile tercih edilmekte olan bir yazı sistemidir. Bu sanatta kağıt üzerindeki her harf ve çizgi sanatçının da etkisi ile bir anlama gelmektedir. Hat sanatı yapılırken; kağıt, mürekkep, kalem ve hokka kullanılmaktadır. Kullanılan malzemelerin her biri hat sanatına uygun şekilde özen ile seçilmekte ve malzemeler arasında özellikle kalemin önemi büyüktür.

Osmanlı döneminde oldukça geniş bir coğrafyada icra edilirdir. O dönem usta çırak ilişkisi ile nesilden nesile aktarılmış ve günümüze kadar bu şekilde gelmiştir. Eski dönemlerde kalem; kamışın yontularak yapılmaktadır. Kamışın uç bölümünün özellikleri aynı zamanda ortaya çıkacak olan yazının da niteliklerini belirlemektedir.

Hat Sanatı Nedir? (Kaligrafi)

Sözcük anlamı olarak bakıldığında hat; yazı ve çizgi anlamlarına gelmektedir. Hat sanatı icra edilirken kullanılmakta olan iki farklı yazı sistemi bulunmaktadır. Bu yazı sistemleri  kaligrafi ve hüsnühattır.

Günümüzde sıkça dekor amaçlı olarak tercih edilen hat sanatı özellikle camii gibi manevi anlamı yüksek alanlarda görülmektedir. Hat sanatında semboller ve harfler büyük anlamları arkalarında gizlerler bu nedenle gördüğünüz her hat eseri derin anlamlar taşımaktadır. Sanatçının kaleminden özgün şekilde ortaya çıkan hat sanatı eserleri; harflerin ve çizgilerin semboleşmesi ve görsel olarak estetik kaygının gözetilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Her kişinin yapabileceği bir sanat olmayan hat sanatı; kişinin tam olarak hayal dünyası ile kağıt arasında harf ve sembollerle bağlantı kurmasını gerektirmektedir.

Hat Sanatını Öğrenmek

Hat sanatı öğrenmesi de oldukça sabır gerektiren bir sanattır. Çırak ustasının her adımını dikkatli bir şekilde takip etmelidir. Ustasını dikkatlice takip eden bir çırak; kalem ve kağıt arasındaki kendine has bağı kendisi kurmalıdır. Matbaanın yaygınlaşmasından önce hat sanatı resmi yazışmalarda tercih edilmekteydi. Günümüzde dekor amaçlı birçok yerde kullanılmaktadır. Fakat geçmişten günümüze gelen birçok Osmanlı eserinde hat sanatı örnekleri halen görülmektedir.

Hat sanatı nasıl yapılır? Kaligrafi nedir? yazımıza sizlerde katkı verebilirsiniz. Hemen aşağıdaki yorum bölümünden konuya dair görüşlerinizi bizlerle ve okuyucularımızla paylaşınız.

 

 

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.