Hatiplik Nasıl Gelişir

Hatiplik Nasıl Gelişir

Hatiplik Nasıl Gelişir

 

İnsanoğlunun varoluşundan beri medeniyete ulaşılmasında en büyük araç olan iletişim, günümüzde konuşarak sağlanmaktadır. Diğer insanlarla konuşarak doğru ve güzel bir iletişim sağlayabilmek adına hitaben şeklimizin, diğer bir anlamıyla hatipliğimizin gelişmiş olması gerekir.

 

Hatiplik Nedir ve Nasıl Gelişir?

 

Hatiplik her şeyden önce bir sanat olarak kabul edilmelidir ve üzerinde çalışan, uğraşan herkes bunu geliştirebilir. Elbette hitabet konusunda doğuştan yetenekli insanlar olsa da, sizler de üzerinde durarak ve çalışarak hatipliğinizi geliştirebilirsiniz.

 

Hitabet sanatında yapmanız gereken en önemli şey kötü söz kullanmamaktadır. Bir kişiyi ikna ederken veya bir konuyu kabul ettirirken asla kötü söz kullanmadan bunu başarmanız gerekir. Argo kelimelerden çok daha güzel ve motive edici sözcükleri öğrenerek kelime dağarcığınızı geliştirmeniz gerekir.

 

Hatipliğini geliştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken diğer bir durum ise konuşmalarının içten gelmesidir. Hitabet asla ama asla politik bir yapıda değildir ve ezberden okunamaz. Bu nedenle söylediklerinize önce kendiniz inanmalısınız.

 

Hatipliğe İlk Adım

 

Hatipliğine geliştirmek isteyen kişiler için yapılması gereken ilk şey bol bol kitap okumaktır. Doğru cümle kurmanın önemi kadar fazla kelime bilmek de önemlidir. Ayrıca çok okuyan, çok araştıran insan çok fazla bilir. İnsan ne kadar çok şey bilirse anlatacağı da o kadar fazla konu olur.

 

İlk olarak konuşulacak konu hakkında bilginizin olması gerekir. Daha sonra ise bildiklerinizi nasıl doğru bir şekilde anlatabileceğinizi düşünmelisiniz. İkinci olarak yapmanız gereken şey, halka hitap etmiş ve büyük kitleleri arkasında toplayabilmiş hitabet sanatçılarının konuşmalarını dinlemektir. Bu konuşmacılara en büyük örnek Mustafa Kemal Atatürk’tür.

 

Yapılması Gerekenler

 

 Hitabet sanatınızı geliştirmek istiyorsanız asla ümitsizliğe kapılmamanız gerekir. Hatiplik zor iştir ve öğrenilmesi de zaman alır. Siz daha ilk adımda pes ederseniz, hatipliğinizi de geliştiremezsiniz.

 

Sürekli aynı kelimeler ve cümleleri kullanmamalısınız. Bir olayı anlatırken aynı kelimeleri birden fazla kullanmak anlamı düşürecektir. Anlatmak istediğinizi en yalın haliyle ve en anlamlı şekilde anlatırsanız karşınızdaki kişiyi de etkileyebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.