Hobilerimizin Yaşamımızdaki Yeri ve Önemi

A+
A-
Hobilerimizin Yaşamımızdaki Yeri ve Önemi

Hobiler Neden Önemli?

Özellikle son yıllarda, tv yarışma programlarından tutunda iş görüşmelerine dek her yerde bu soru ile sıkça karşılaşıyoruz. Bir hobiniz var mı? Hobileriniz nelerdir? sorularıyla sizler de mutlaka karşılaşmışsınızdır. Çünkü insanların boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri kendileri ile ilgili önemli ipuçları veriyor.

Karakterlerini bu şekilde çözümlemek bile mümkün. Örneğin çok sabır ve titizlik gerektiren hobiler edinen kişilerin karakterlerinin de bu şekilde olduğu varsayımında bulunmak pek de yanlış olmayacaktır. İçinde sosyallik barındıran hobilere sahip olan kişilerin ise dışa dönük karakterlere sahip oldukları söylenebilir pekala.

İnsan yaşamını bu derece yakından ilgilendiren “ boş zamanları değerlendirme” sanatı için söylenecek çok fazla şey var. Ancak bunların içinde sanırım en önemlisi yaptığınız hobilerin aslında olmak istediğiniz kişilikleri gösterip sergilediğiniz alanlar olması. Sosyal ve ekonomik zorlamalar nedeniyle edinilmiş mesleklerin ardına gizlenmiş gerçek kişiliklerimizi özgürce yaşayabildiğimiz bu alanlar çok değerli elbette. İnternet üzerinden bolca rastlayacağınız hobi sitesi çeşitlerini mutlaka ziyaret etmeli ve fikir edinmelisiniz. Evlerinizde kendinize hobi alanları yaratarak kendinizi mutlu edebilirsiniz. Bu  mutluluk mutlaka çevrenize de pozitif yönde yansıyacaktır.

Enteresandır bazı batı ülkelerinde bu konu o kadar büyük önemle ele alınmış ki boş zamanları değerlendirme bakanlıkları kurulmuş. Fransa ve Kanada bu konuda önemli örneklerden. Her ne kadar aldığımız eğitimler, okuduğumuz okullar, kariyerlerimiz çok önemli olsa da sanılanın aksine kişilerin iki ayrı yaşamları yok. İş hayatı, okul hayatı vs. Aslında bizlerin sadece tek bir hayatı var. Tüm zorlukları ve güzellikleri bu hayatta yaşamak zorundayız. Bu nedenle kendimizi iyi hissedeceğimiz, en iyi ifade edeceğimiz alanları yaşamımıza dahil etmeli ve zamanımızı bu anlamda verimli bir şekilde değerlendirmeliyiz. Hobiler bu anlamda size mutlu olacağınız ve kendinizi ifade edeceğiniz alanlar tanıyor.

Özellikle son yıllarda bu konuda artan talepler dikkat çekiyor. Birbiri ardına açılan hobi atölyesi alternatifleri, hobi malzemeleri satışı yapan dükkanlar rağbet görüyor. Hatta şehre yakın merkezlerde oluşturulan hobi bahçesi alanları, sizleri toprakla kavuşturuyor ve stresinizi atmanıza yardımcı oluyor. Sizler de en kısa sürede internet sitesi üzerinden ya da bir hobi mağazası ziyareti ile bir hobi edinmek için ilk adımı atmalısınız. Unutmayın hayat kısa ve sizi mutlu edecek ve hayata motive edecek şeylere mutlaka zaman ayırmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.