HTML nedir ne işe yarar nasıl kullanılır?

HTML nedir ne işe yarar nasıl kullanılır?

HTML nedir ne işe yarar nasıl kullanılır? eğer yazımızı okuyorsanız Html mutlaka ilginizi çekiyor demektir. Eğer HTML hakkında detaylı bir bilgi istiyorsanız yazımızı baştan sona okuyunuz.

HTML nedir? Web dünyasında tarayıcılar tarafından işlenerek web sayfalarının görüntülenmesini sağlayan bir işaretleme dilidir. HTML kesinlikle bir programlama dili değildir, fakat önemli bir işaretleme dilidir. HyperText Markup Language ya da HTML; internet dünyasında web sayfalarını yapılandıran bir standart haline gelen işaretleme dilidir. Dünya’da ilk kez Fizik ile ilgilenen ünlü bilim adamı Tim Berners-Lee tarafından ortaya atılmıştır.

HTML Dili İlk Ne Zaman Kullanılmıştır?

1989 senesinde oluşturulan HTML; ilk zamanlar CERN bilimsel araştırma merkezi içerisinde belge paylaşımlarını kolaylaştırması amacı ile kullanılıyordu. CERN idari yönetimi bu projenin çok faydalı olacağını ön gördü ve önemli bir fon ayırmaya karar verdi. 1991 senesinde Tim Berners-Lee HTML ile ilgili bir döküman yayınladı. Fakat HTML hızla yaygınlaşmaya başlamış ve bu döküman standart oluşturmayı sağlamak için yeterli olmuyordu.

Bu nedenle 1994 senesinde HTML için bir çalışma grubu oluşturuldu ve HTML’in yeni versiyonu oluşturulurken ayrıca bir standartlaştırma çalışması da gerçekleştirildi. 2000’li yıllardan sonra ise HTML’in en son versiyonu bir standart haline geldi ve kabul edildi. HTML işaretleme dili günümüzde milyonlarca web sitesinin oluşturulmasında kullanılmaktadır.

Web sitelerinin görünümünü oluşturmak HTML dilini kullanmak bir standart haline gelmiştir. Tüm dünyada ortak bir standart haline gelen HTML, internetin yaygınlaşmasına ve kolay şekilde popülerleşmesine de fayda sağlamıştır.

Web Dünyasında HTML

HTML kodları yazmak için bilgisayarınıza her hangi bir program yüklemenize gerek yoktur. Herhangi bir metin düzenleyiciyi kullanarak siz de kolayca HTML yazabilirsiniz. Yazdığınız kodu .html uzantısı ile kaydedip herhangi bir tarayıcıda görüntüleyebilirsiniz.

Web dünyasında temel gereklilikler HTML aracılığı ile gerçekleştirilir. Örneğin yazı, görüntü veya video için HTML içerisinde çeşitli etiketler vardır ve bunlar kullanılır. Tarayıcılar ise bunları okuyarak karşınıza bir web görüntüsü çıkartır.

HTML temel de bir adet küçüktür sembolü ve bir adet büyüktür sembolü arasında yazılmış olan komutlardan oluşur. Örnek vermek gerekirse < html > HTML kodlarının başlangıcını haber veren komuttur.

Web sayfası üzerinde “Merhaba Paylaşım Bankasına Hoş geldiniz!” şeklinde bir yazı yazdırmak isterseniz şu şekilde bir kullanım yapmalısınız:

<h1>Merhaba Paylaşım Bankasına Hoş geldiniz!</h1>

İşte HTML kullanımı bu şekildedir. Siz de HTML kullanarak web sayfaları oluşturabilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Html, tarayıcının anlayabildiği ve bunu web tarayıcılarının okuyup insanların gözle görebileceği bir görüntüye çevrilmesini sağlayan bir işaretleme dilidir. Php, Asp.net, java, C# gibi programlama dilleride çalışma mantığı olarak kodların sunucuda yorumlanması sağlanır ve elde edilen sonuç tarayıcının anlayacağı bir dilde geri dönderilir. Böylelikle Client – Tarayıcı – Server 3’lü bağlantısı sağlanmış olur. Bu örnekte html’in ve programlama dillerin nasıl çalıştığını anlatmaya çalıştım. Makalenizde zaten konuyu detaylıca yorumlamışsınız, bende ufaktan birşeyler katayım istedim. Ayrıca Html5 ve Css3 standartlarının iyi öğrenilmesi şartını unutmayalım.