İnternet Sohbeti Güvenilir Mi?

İnternet Sohbeti Güvenilir Mi?

İnternet Sohbeti Güvenilir Mi?. Günümüzde internet kullanımının artmasıyla birlikte akıllı cihazlarda kullanılabilen birçok Messenger (mesajlaşma) programı da sanal mağazalarda yer almaktadır. Bu uygulamalar ile birlikte yeni insanlarla tanışma olanağı da sunulmaktadır.

 

 İnternet’te Sohbetin Riskleri Nelerdir?

 

İnternet’te sohbet bazı zamanlarda riskli durumlara yol açtığı görülmektedir. İletişime geçen insanların gerçek kişiliğini gizleyip, karşı tarafa daha üstün bir imaj rolünü yansıtmaya çalışmaktadır. Kimi zaman yalan beyanlar ile kendine biçtiği rolü gerçek hayata da adapte etmeye çalışmaktadır. Bu durum bireyde psikolojik olarak birtakım rahatsızlıklara neden olabileceği uzmanlar tarafından araştırılmıştır. Başka bir risk ise televizyon kanallarında da sık sık rastladığımız ve sanal ortamda kız profiline gizlenen ve bu profil ile erkek kullanıcılardan para alan sanal ortamda “feyk” olarak adlandırılan kullanıcılardır. Bu durum karşısında yapılması gereken ise özel bilgilerin kesinlikle karşı taraf ile paylaşılmamalıdır.

 

 İnternet Sohbetinin Faydaları Nelerdir?

 

İnternet ortamında yabancı kişilerle yapılacak sohbetler ise genel kültürü ve yabancı dili geliştirme yönünde olumlu etkileri vardır. Gerçeklik payı yüksek olan kullanıcıların bulunduğu ortamda yapılan iletişim artı avantajlar kazandırır ve gerçek hayatta insanlarla olan iletişime de olumlu katkılar sağlar. Öte yandan karşı tarafın yaşadığı hayat, gelenekleri, görenekleri, yaşam biçimini paylaşması ufkun açılmasına ve iş fikirlerine de yararı olabilir.

 

İnternet sohbetin doğru ve yararlı şekilde kullanıldığında olumlu etkileri gözlenmekte iken farklı amaçlar ile kullanan kişilerin olduğu da unutulmamalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.