İslamda Dini Bayramlar Nelerdir

İslamda Dini Bayramlar Nelerdir

İslamda dini bayramlar nelerdir ? her ne kadar bir çoğumuz aslında biliyor olsak da bazen resmi bayramlar ile karıştırabilirsiniz. Paylaşım blogumuzda sizlere hem dini bayram isimleri hemde kısa özet hazırladık. Gelin beraber inceleyelim.

İki Büyük Dini Bayram

Ferahlama ve sevinç gösterme anlamına gelen bayram, İslam dini açısından da neşe ve güzelliklerle kutlanır. Bir bayramın dini nitelikli olması, bayramın özel kutlama ve ibadetlere sahip olmasına sebep olur. İslâm dini iki büyük bayram kutlar. Bunlar; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramıdır.

Tarihsel din kaynaklarına bakıldığında iki bayramında, hicretin ikinci yılından bu yana kutlanıldığı görülmektedir. Ulusal bayramlardan farklı olarak, dini bayramların her yıl hangi vakitte kutlanacağı ay takvimi esas alınarak belirlenir.

Bu hesaplamaya göre her sene bir önceki seneden on gün önceye denk gelir. Bayramın birinci gününden önceki güne Arefe günü denir. Bu günde yapılan ibadet ve kabir ziyaretleri çok makbuldür. Kurban bayramına ait Arefe gününün özel bir anlamı vardır. Hac ibadetinin şartlarından biri olan vakfe bugünde yapılır.

Dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramı, bayram namazlarının kılınması suretiyle başlar. Kurban bayramında namaz kılındıktan sonra, kurban ibadetini yerine getirebilecek şartları taşıyanlar, kurban kesimi yapar. Din kardeşleri bayram günlerinde bayramlaşır, karşılıklı ziyaretlerini yapar, bugünü keyif ve neşe içinde geçirmeye çabalar.

Allah’ın Müslümanlara hediyesi olan dini bayramlar; paylaşmanın artması, kardeşliğin pekişmesi, küskünlüklerin ortadan kalkması için çok güzel bir vesiledir.

Kurban Bayramı

Zilhicce ayının onuncu günü başlayıp dört gün süren Kurban Bayramı, tarihsel nedenli bir bayramdır. Hz. İbrahim Peygamber canından bile çok sevdiği oğlu İsmail’i, Allah yoluna kurban etmek istemiştir. Merhameti ve şefkati yüce Allah, oğlunu kurban etmesine izin vermemiş, oğlunun yerine bir koç kesme emrini göndermiştir. Yaşanan hadise, Allah’a olan bağlılık ve sevginin göstergesi olarak, kuşaktan kuşağa tarihsel süreç ile birlikte günümüze dek gelmiştir.

Kurban bayramında Müslümanlar adadıkları kurbanların etlerini; yakınları, sevdikleri ve ihtiyaç sahibi diğer din kardeşleri ile paylaşır.

Ramazan Bayramı

Şevval ayının ilk günü başlayan Ramazan Bayramı üç gün boyunca devam eder. Ramazan ayının sonunda kutlanan bu bayram, ay boyunca aynı anda birlikte tutulan oruçların ve yapılan ibadetlerin sonunda elde ettiğimiz sevapların bize armağanıdır. Bayram günü herkes birbirini kutlar, güzel ve temiz giysiler giyilir, ziyaretler yapılır, bayramlaşılır. Çocuklara harçlık verilir, şeker ve tatlı ikram edilir.

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.