İşletim Sistemi nedir nasıl çalışır ne işe yarar?

İşletim Sistemi nedir nasıl çalışır ne işe yarar?

İşletim sistemi nedir kısaca işletim sistemi; bilgisayar, cep telefonu, tablet oyun konsolu gibi cihazlarda bulunan ve cihaz üzerindeki tüm donanımları yöneten yazılıma verilen isimdir.

Yalnızca bilgisayar, cep telefonu gibi cihazlarda değil aynı zamanda beyaz eşya, otomobil gibi cihazlarda da bulunmaktadır.

En çok tanınan işletim sistemleri GNU/Linux, Android, Microsoft Windows, Mac Os X ve iOS olarak söylenebilir.

Peki işletim sistemi nedir? İşletim sistemi kullanıcı ile cihaz arasındaki iletişimi de sağlamaktadır. Kullanıcıdan gelen komutları doğru şekilde donanımlara aktarır ve bu şekilde çalışır.

Bilgisayarlarımızda işletim sistemi olmazsa içerisinde anakart, ses kartı, ekran kartı, hard disk gibi donanımları barındıran fakat pek işimize yaramayan bir cihaz olacaktır.

İşletim sistemleri cihazları kullanıcıların çok daha iyi şekilde kullanabilmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Ülkemizde en yaygın tercih edilen işletim sistemi Microsoft Windows’tur. Birçok kullanıcı bu işletim sistemini barındıran bilgisayarları kullanmaktadır. Fakat tek işletim sistemi Windows değildir.

İşletim Sistemi Çeşitleri

GNU/Linux İşletim Sistemi: GNU Linux işletim sistemleri birden fazla dağıtıma sahiptir. Linux çekirdeği üzerine geliştirilmiş çok sayıda işletim sistemi bulunmaktadır. Oldukça popüler olan GNU/ Linux dağıtımları ülkemizde genellikle yazılım bilişim alanında çalışanlar tarafından tercih edilmektedir.

Pardus İşletim Sistemi: Tübitak tarafından geliştirilmekte olan bir GNU Linux dağıtımıdır. Kullanıcılara ulusal bir dağıtım sağlamak üzere geliştirilmektedir. Ülkemizde oldukça popülerdir.

Windows İşletim Sistemi: Microsoft şirketi tarafından geliştirilen Windows işletim sistemi oldukça çok kişi tarafından kullanılmaktadır. İlk olarak 1981 senesinde satılmaya başlayan işletim sistemi günümüzde halen geliştirilmekte ve satışı sürmektedir.

Android İşletim Sistemi: Linux çekirdeği üzerine geliştirilmiş olan Android işletim sistemi akıllı cep telefonlarında kullanılmaktadır. Android cihazların sayısı her geçen gün daha çok artmaktadır.

MacOS İşletim Sistemi: Apple tarafından kullanılan ve geliştirilen işletim sistemidir. Firmanın davranışı yalnızca kendi donanımına özel bir işletim sistemi ortaya koymaktır.

Nasıl Çalışır?

Cihazınızı açtığınızda öncelikle çalışan işletim sistemidir. İşletim sisteminin açılması ile birlikte sistem içerisinde kullanıcıya sunulacak hizmetler için de yazılımlar birer birer çalışmaya başlar.

İşletim sistemi düzenli ve uygun bir çalışma gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Cihaz üzerinde tüm yazılımları çalıştırabilme, donanımları yönetebilme yeteneklerine sahiptir.

Girdi/Çıktı verileri bellek atama gibi işlevleri gerçekleştirerek yazılımlar ile donanımlar arasında köprü görevini üstlenir. Sistemlerin ve yazılımların birbiri ile çakışmadan çalışmasını sağlar.

 

Bu Okuduğunuz Makalede Neler Vardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.