İstanbul Bulunan Sanayi Siteleri

İstanbul Bulunan Sanayi Siteleri

İstanbul Bulunan Sanayi Siteleri

 

Bütün sanayi bölgesi ve teknoparkların temel amaçları sanayi sektörünün gelişmesi ve de mekân ihtiyaçlarına olumlu yanıt verilebilmesini sağlamaktır. Şehirleşme ve aynı zamanda sanayi ilişkilerini de düzenlemek adına sanayi bölgeleri birçok yerde sanayiyi ve nüfus yoğunluğunu yönetmek için devlet tarafından oluşturulmaktadırlar. Sanayi işletmeleri, site ve teknoparklar artık şehir merkezlerine kurulmak yerine daha çok şehirlerin dış alanlarına kurulmaktadırlar. Bunun sebebi ise hızlı gelişen kentleşme, çevre kirliliği gibi sebeplerdir. Ayrıca organize sanayi bölgelerine yüklenen misyonlardan biri de kentleşmenin planlı şekilde gelişmesini sağlamaktır.

 

Devlet organize sanayi bölgelerine gün geçtikçe daha çok yatırım yapmaktadır. Artan nüfus miktarıyla beraber kentleşme sorunları da göz önünde bulundurulduğu zaman gün geçtikçe bu yatırımların artması da doğru orantılı olmaktadır. Türkiye’de toplam 188 tane organize sanayi bölgesi bulunmaktadır ve bunların 117 si Marmara (özellikle İstanbul), Ege ve İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. En az ise Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.

 

Organize Sanayi Bölgeleri Hakkında Genel Bilgiler

 

Türkiye’deki organize sanayi bölgeleriyle alakalı genel veriler aşağıdaki gibidir;

Toplam Bölge Alanı: 57.490 hektar alan

Parsel Sayısı:             38.307 adet

Toplam Sanayi Parsel Alanı: 35.095 hektar alan

İnşaat Aşaması Tesis Sayısı: 5.626 adet

Üretim Yapan Tesis Sayısı: 42.882 adet

Proje Aşaması Tesis Sayısı: 1.054 adet

Üretime Geçme Oranı: % 59

İstihdam Kapasitesi:  1.332.700 kişi

Mevcut İstihdam:      979.196 kişi şeklindedir.

 

Teknokent ve Teknopark

 

Bu projelerin yapılması ve geliştirilmesi gereken zamandan biraz daha fazla zaman alarak biraz geç kalınmış projeler olarak bilinmektedirler. Teknokentler üniversitelerle, teknoparklar ise organize sanayi bölgelerine bağlı şekilde çalışmaktadırlar. Bu projelerin kurulma sebeplerinden biri de bilginin ve bilimin sanayiye katkı sağlamasını sağlamaktır. Bu yüzden Teknokentler üniversitelerin çalışma kapsamındadırlar. Fakat çok genç projeler olmaları sebebiyle kaynak yetersizliği ve altyapı sorunları nedeniyle hala beklenen faydaları sağlayamamaktadırlar. Aynı zamanda bu projelerde çalışan mühendislerin beklenenden daha az ücret almalarından dolayı beklenen performans ve verimlilik de alınamamaktadır.

 

İstanbul Bölgesindeki Sanayi Siteleri

 

Doğu sanayi sitesi

Galvano teknik sanayi sitesi

Tuzla oto sanayi sitesi

Marmara küçük sanayi sitesi

Tormak sanayi sitesi

Evren 1 oto sanayi sitesi

Fatih sanayi sitesi

Beylikdüzü organize sanayi bölgesi

Birmes sanayi sitesi

İstanbul Anadolu yakası organize sanayi bölgesi

Başoğlu sanayi sitesi

Briksan sanayi sitesi

Kocasinan oto sanayi sitesi

Eskoop sanayi sitesi

Sanko sanayi sitesi

Kurtköy sanayi sitesi

İstanbul Dudullu organize sanayi bölgesi

Esot sanayi sitesi

İstanbul tuzla organize sanayi bölgesi

Küçük sanayi sitesi

Seyrantepe oto sanayi sitesi

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Baskı Beton dedi ki:

    İstanbul’daki sanayi sitelerini google da aratayım dedim, karşıma çıkan paylasimbankasi.com internet sitesinde verilen genel bilgiler oldukça açıklayıcı ve aydınlatıcı nitelikte olmuş. Buradan sayfa adminine teşekkür ediyorum.
    İstanbul bölgesinde faaliyet gösterip, baskı beton uygulaması hizmeti veren firmamız Vizyon Baskı Beton, ihtiyaçlarınıza bir tık yakınınızda. Baskı beton hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için Vizyon Baskı Beton internet sitemize https://www.vizyonbaskibeton.com bekleriz.Teşekkürler.