Kadınların Korkulu Rüyası Meme Kanseri

Kadınların Korkulu Rüyası Meme Kanseri

Kadınların Korkulu Rüyası Meme Kanseri Özellikle son yıllarda basın ve haberleşme alternatiflerinin çoğalması ve sosyal medyanın da etkisi ile sıkça duyduğumuz meme kanseri, tüm dünyada kadınlar arasında en çok görülen kanser türü olma özelliğini taşıyor. Rahim ağzı kanseri ise bunu takip eden ikinci en sık rastlanan kanser türü. Yapılan araştırmalar her sekiz kadından birinde bu kanser türünün görüldüğünü gösteriyor. Meme kanseri nadiren de olsa erkeklerde de görülebilmektedir.

Kadınların Korkulu Rüyası Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde meme kanseri erken teşhis ve erken müdahale ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle kişinin kendi memesini belli aralıklarla kontrol etmesi önemlidir. Özellikle belli bir yaşta ya da risk grubundaysanız rutin olarak kontrole gitmeniz gerekmektedir. Meme kanseri kontrolü mamografi, USG ya da MRI yöntemleri ile saptanabilirken, bazen de sizin yapmış olduğunuz kontrollerde elinize bir kitle gelmesiyle bu hastalık ortaya çıkabilmekte.

Meme Kanseri Nasıl Başlar ?

Kadınların Korkulu Rüyası Meme KanseriÖncelikle artık bu hastalıkla hayatımızın herhangi bir döneminde karşılaşma ihtimalimiz olduğu gerçeğiyle yüzleşmeli ve üzerimize düşen ödevleri eksiksiz olarak yapmalıyız. Sağlıklı beslenme, egzersiz, sigara ve alkol kullanımından uzak durmak, temiz bir çevrede yaşamak gibi riskleri engelleyecek bir yaşam tarzını da seçebilirsiniz.  Sizler de bazı belirtiler başlamadan önce mutlaka rutin kontrollerinize gitmelisiniz. Ancak koltuk altı ve göğüs bölgesinde elinize bir kitle geldiğinde, meme başından akıntı gibi belirtiler gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Uzmanlar önce belirli tetkikler yapacak ardından eğer gerekiyorsa iğne biyopsisi ya da cerrahi biyopsi uygulayacaklar ve bir an önce tedaviye başlayabilmek için hastalığın varlığından emin olmak isteyeceklerdir.

Şayet meme kanserine yakalanmışsanız, yapmanız gereken tedavinize inanmak ve ona odaklanmak olacaktır. Meme kanseri erken teşhis edilmesi halinde hastaların, %90’ dan fazlası iyileşmekte ve hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Meme kanseri farkındalık gerektiren ciddi bir hastalık olup, ilk evrelerde teşhis edildiğinde tedavisi yapılabilmektedir.

 

Kadınların Korkulu Rüyası Meme KanseriSağlıklı günler dilerim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Avatar Meryem dedi ki:

  Çoğunlukla kadınlarda görülen ve cilt kanserinden sonra en yaygın görülen kanser türüdür. Her kanser türünde olduğu gibi erken tanı ve tedavi önemlidir ve sağ kalım oranını artırmaktadır. Bu yüzden meme bölgesinde değişiklikler, yumrular, kitleler hissetmeye başladığınızda mutlaka zaman geçirmeden konu ile ilgili bir uzmana muayene olmanız elzemdir. Meme Kanseri riskinde artış ile ilgili faktörleri basitçe sıralayacak olursak;

  1. Kadın Olmak; Kadınların meme kanserine yakalanma oranı erkeklerden fazladır.
  2. Artan Yaş; Meme Kanseri riskiniz yaşlandıkça artar.
  3. Kişisel Bir Meme Rahatsızlığı Öyküsü; Meme ile ilgili geçmişten gelen bir rahatsızlığınız var ise kansere dönüşme ihtimali mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
  4. Aile Meme Kanseri Öyküsü; Ailenizde her hangi bir Meme Kanseri öyküsü varsa, sizde de olma ihtimali yüksektir.
  5. Miras Alınan Kanser Riskini Artıran Genler; Meme Kanseri riskini artıran bazı gen mutasyonları ebeveynlerden çocuklara geçebilir.
  6. Radyasyona Maruz Kalma; Göğsünüze çocuk veya genç yaşlarda Radyasyon tedavisi uygulandıysa Meme Kanseri riskiniz artar.
  7. Obezite; Obez yani Şişman olmak meme kanseri riskini artırır.
  8. Menapoza Geç Girme; Menapoza ileri yaşlarda girdiyseniz Meme Kanseri olma ihtimaliniz yüksektir.
  9. Geç Çocuk Sahibi Olmak; 30 yaşından sonra çocuk doğuran kadınların Meme Kanserine yakalanma oranları yüksektir.
  10. Alkol Kullanmak; Alkol kullanmak Meme Kanserine yakalanma oranını artırır.

  Değerli admin böylesine önemli bir konuya sitenizde yer verdiğiniz için teşekkür eder, makalelerinizi zevkle okuduğumu bilmenizi isterim.